اره برقی

اره عمودبر چیست؟

اره عمودبر چیست؟

اره عمودبر چیست؟

اره عمودبر یکی از ابزارهای بسیار کاربردی جهت برش چوب می باشد. این محصول ساز و کار بسیار ساده و در عین حال کاربردی دارد. این وسیله نوعی اره برقی به حساب می آید. با حرکات رفت و برگشتی که دارد، سبب بریدن سطح می شود. تیغه این ابزار با حرکات رفت و برگشتی، سطح مورد نظر را برش می دهد.

اره های عمودبر با توجه به دسته بندی هایی که دارند، کارکردهای مختلفی دارنددر این مقاله از ابزارمال همراه ما باشید تا به بررسی و معرفی انواع اره های عمودبر بپردازیم.

تفاوت انواع تیغه های اره عمودبر

جهت کار برشکاری ابزارهای بسیار گوناگونی ساخته شده اند. یکی از این ابزارهای بسیار کاربردی، انواع تیغ اره می باشد که دارای زیرشاخه های بسیار گوناگونی است. انواع تیغه عمودبر عبارتند از:

1:  تیغ اره HCS: از این نوع تیغه جهت برش مواد مواد نرمی همچون پلاستیک نرم، چوب نرم، تخته چوب فیبری و … استفاده می نمایند.

2: تیغ اره HSS: از این نوع اره جهت کار کردن با مواد سختی همچون آلومینیوم، فلز، پریلکس، مس و تمام فلزات ( بجز آهن) به کار گرفته می شود. جالب است بدانید که طول عمر و کیفیت این نوع تیغه در قیاس با تیغه  HCS بالاتر می باشد. 3: تیغ اره BIM: از تیغ اره BIM برای مواد با جنس سخت استفاده می نمایند. قیمت این تیغه گران تر می باشد و طول عمر بیشتری دارد.

3: تیغ اره کارباید: تیغ اره کارباید جهت بریدن سیمان، بتن، گچ، فولاد ضد زنگ و پلاستیک های سنگ مورد استفاده قرار می گیرد. ناگفته نماند این نوع تیغه جهت بریدن مواد شکننده همانند فیبر شیشه، پلاستیک تقویت شده، کاشی و سرامیک بسیار کارآمد می باشد.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع دستگاه جوشکاری

انتخاب عمودبر بر اساس برش انواع مواد

در واقع شکل و همچنین نحوه قرار گرفتن دندانه های تیغه اره عمودبر، در نوع برش نقش بسیار مهمی دارد. با توجه به نوع تیغه اره، دندانه تیغه اره به شکل مستقیم یا فورج شده می باشد. هر کدام از این شکل ها مزایایی دارند.

1: تیغه اره عمودبر مستقیم جهت ایجاد لبه تیز طرحی می شوند. این نوع تیغه جهت برش مواد نرم و صاف مناسب است. انواع تیغه اره مستقیم عبارتند از: تیغ اره عمودبر مستقیم با دندانه مخروطی، تیغ اره مستقیم با دندانه ها به طرفین و تیغ اره مستقیم دندانه برعکس.

2: تیغ اره فورج شده (Milled teeth): تیغ اره فورج شده تیزی و ظرافت کمتری دارد و سبب می شود این نوع تیغه حرکت سایشی داشته باشد. برش این شکل تیغه بسیار سریع و در عین حال ناهموار می باشد. انواع تیغه های فورج شده عبارتند از: Milled side set teeth (تیغ اره فورج شده با دندانه ها به طرفین) و Milled wavy set teeth (تیغ اره فورج شده با دندانه های مواج).

انواع تیغه اره عمودبر

اندازه تیغه های عمودبر

جهت برش کاری مناسب و دقیق با اره عمودبر اطلاعات کافی در مورد نوع تیغه، اندازه تیغه و … ضروری است. با استفاده از تیغه مناسب از لحاظ اندازه و … میتوان ایمنی بیشتری را برای کاربر و دستگاه اره بدست آورد. تیغه های عمودبر در اندازه های بسیار گوناگونی ( 50، 75 و 90  میلی متر) در بازار موجود می باشند.

ضخامت تیغه اره عمودبر

تیغ اره هایی با ضخامت کمتر برای برش های منحنی دار به کار گرفته می شوند. ضخامت کمتر تیغ اره عمودبر سبب می شود تا تیغ اره خیلی راحت تر در چوب فرو رود و  همچنین امکان مانور بیشتری را به شخص در حین کارکردن میدهد. یکی از معایب تیغ اره های نازک این است، زمانی که زیر فشار قرار می گیرند، احتمال شکسته شدنشان وجود دارد. اما تیغ اره هایی با ضخامت زیاد برای برش های بدون انحنا و صاف مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع تیغ اره ها کاربرد کمتری دارند. در حالی که در مقابل فشار  زیاد، مقاومت بیشتری را از خود نشان میدهند.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل اره فارسی بر

جنس تیغه های اره عمودبر

برندهای تولید کننده تیغه اره عمودبر در قسمت بالای تیغه حروفی را درج می نمایند. هر کدام از این حروف های درج شده بیانگر جنس تیغه و روش تولید آنها می باشد. در متن زیر به طور خلاصه به آنها می پردازیم:

HCS  :1: جنس این نوع تیغه اره عمودبر از فولاد کربنی می باشد و برای بریدن مواد نرم مانند لمینت، پلاستیک نرم و چوب نرم استفاده می نمایند.

HSS  :2 جنس این نوع تیغه از فولاد کربنی است و از کیفیت و سرعت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برای مواد سختی مانند فلزات غیرآهنی و آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

BIM :3: جنس تیغه BIM از ترکیب دو مدل HCS و HSS ساخته می شود. این نوع تیغه قابلیت ارتجاعی بسیار خوبی دارد. بیشتر برای کارهای صنعتی بسیار سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. این جنس تیغه جهت کار کردن بر روی پلاستیک، چوب سخت و فلزات غیرآهنی و آهنی کاربرد دارد.

TC : 4 یا HM: این جنس تیغه ها از تنگستن کاربید ساخته می شوند. از لحاظ طراحی و مدل ساخت این جنس تیغه ها بسیار کارآمد می باشند و جهت کارکردن بر روی موادی مانند فولاد ضد زنگ، ورقه های فیبری، پلاستیک سخت شده استفاده می شوند. برای کاربردهای بسیار خاصی مانند برش سرامیک میتوان از این جنس تیغه استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل اره گردبر یا دیسکی

بهترین برند اره عمودبر

بهترین برند اره عمودبر

انتخاب بهترین برند اره عمودبر، جزو مهمترین موارد برای آن دسته از افرادی است که با چوب کار می کنند. زیرا استفاده از این ابزار کاربردی سبب می شود تا کار با سرعت و دقت بالایی انجام شود. همانطور که میدانید از این وسیله برای ساخت مجسمه، کابینت، ویترین و … استفاده می شود. قبل از خرید اره عمودبر، نوع کاری که قصد دارید به وسیله اره عمودبر انجام دهید، مشخص نمایید و با توجه به نیاز خود آن را خریداری کنید. این ابزار دارای برندهای بسیار گوناگونی است. برند گرتیک، دیوالت، ماکیتا، بوش و … از لحاظ کیفیت جزو بهترین های بازار هستند.

1: برند ماکیتا: شرکت ماکیتا جزو معتبرترین شرکت های سازنده تولید کننده ابزار در دنیا می باشد. این شرکت خوشنام با تولید ابزار با کیفیت توانست جایگاه بسیار ویژه ای در بازار باز کند. از بهترین و محبوب ترین اره های عمودبر برند ماکیتا عبارتند از: ماکیتا (مدل 4350CT، مدل 4329، مدل 4327، مدل 4350CT و اره شارژی ماکیتا مدل JV100DWE).

2: برند بوش: شرکت معتبر و خوشنام بوش از قدیمی ترین سازندگان ابزار آلات به حساب می آید. محبوب ترین اره های عمودبر برند بوش عبارتند از: بوش ( مدل GST ۷۰۰، مدل GST ۱۳۵، مدل GST ۸۰۰۰، مدل GST ۶۵ be، مدل  PST ۹۰۰  PEL و مدل GST ۹۰ BE).

3: برند دیوالت: به جرات میتوان گفت که برند دیوالت از قدرتمندترین و بهترین شرکت های سازنده ابزارآلات می باشد. از بهترین اره عمودبرهای برند دیوالت عبارتند از: دیوالت ( مدل dw۳۳۱k، مدل dw۳۴۹و مدل ۷۰۰۲).

4: برند رونیکس: رونیکس یکی از برندهای پیشرو در حوزه ساخت انواع ابزارآلات می باشد. این شرکت خوشنام محصولات متنوع و باکیفیتی را عرضه بازار کرده است. تمامی محصولات تولیدی این برند توسط مهندسین حرفه ای تولید می شوند. بهترین اره های عمودبر برند رونیکس عبارتند از: رونیکس ( مدل ۴۱۲۰، مدل ۴۱۵، مدل ۴۱۱۰، مدل ۴۱۶۵، مدل ۴۱۵۵و مدل ۸۸۰۱).

5: برند آاگ: اره عمودبر آاگ از برترین و قدیمی ترین تولیدات شرکت آاگ می باشد. آاگ ( مدل step ۱۰۰، مدل step ۸۰، مدل js۵۰۰e و مدل step ۱۲۰۰ bx)

بیشتر بخوانید: آچارهای مورد نیاز برای تعمیر شیر آلات ساختمانی

اره عمودبر را از کجا خریداری کنیم؟

اره عمودبر را از کجا خریداری کنیم؟

همانگونه که استفاده از اره عمودبر بسیار مهم می باشد، به همان اندازه کیفیت آن هم جزو موارد مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای کرد.

اما با وجود اره عمودبرهای های مختلف موجود در بازار، چگونه میتوان یک اره مناسب را برای کار خود انتخاب و خریداری کنید؟ ابزار مال یکی از بهترین و معتبرترین سایت ها جهت خرید ابزار آلات با کیفیت بالا و قیمت مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *