مقالات

ابزار

ابزار

ابزار آلات

مقدمه ابزارآلات از جمله وسیله‌هایی است که امکان ندارد در منزلی یافت نشود . در گذشته این وسایل بسیار محدود و به شکل‌های ساده‌تری بودند اما امروزه انواع متفاوتی از وسایل به بازار عرضه شده‌اند. ممکن است با شنیدن اسم وسایل به یاد چند وسیله ساده همانند پیچ گوشتی ، چکش و انبر دست بیافتیم اما قابل به ذکر است که وسایل دسته‌های بسیار متنوعی دارد.

انواع ابزار آلات

وسایل انواع مختلفی دارند ، ابزارها تنها به زندگی روزانه ختم نمی‌شوند بلکه وسایل مخصوصی در کشاورزی، صنعتی، کارگاهی، دستی، اتومکانیک و… وجود دارد. دو نوع از این وسیله‌ها که استفاده بیشتری در زندگی روزمره افراد دارند، ابزارهای اتومکانیک و ابزارهای دستی هستند.

ابزار دستی

ابزار دستی

وسایل دستی از جمله ابزارهایی هستند که تقریباً در تمامی منازل موجود هستند و همه‌ی افراد بالغ آن را به دست گرفته‌اند. این وسیله‌ها جزو پرمصرف‌ترین انواع ابزارها هستند. این ابزارها جزو متنوع‌ترین وسیله‌های تولید شده و جزو بیشترین وسیله فروخته شده است. نام گذاری این ابزارها به وسایل دستی به دلیل نحوه کار کردن این نوع وسیله با دست است. برای بررسی ابزارآلات دستی به ادامه مطلب بروید…

انواع ابزار دستی

وسایل دستی انواع متفاوتی دارد که می‌توان به آچار آلات، پیچ گوشتی ، انبرها ، ابزارهای دسته عمومی ، جعبه بکس ، ابزارهای برش دستی ، ابزارهای اندازه گیری ، آچارهای مخصوص کارگاهی و…. اشاره کرد. وسیله‌های امروزی غالباً از انواع آلیاژها فولادی ساخته می‌شوند.

پیچ گوشتی

ست پیچ گوشتی

جهت خرید انواع پیچگوشتی کلیک کنید

پیچ گوشتی یکی از ابزارهایی است که تقریباً هر فرد ۱۵ سال به بالا آن را یک بار در دست گرفته است. پیچ گوشتی انواع متفاوتی دارد که در اندازه‌های مختلف کاربرد دارند. این وسیله برای باز کردن انواع پیچ‌ها کاربرد دارد و همانگونه که در پیچ‌ها تنوع بالایی دیده می‌شود، در پیچ گوشتی نیز انواع مختلفی موجود است که می‌توان به پیچ گوشتی دو سو یا تخت و پیچ گوشتی چهار سو اشاره کرد. اما در مواقع خاص و برای وسائل خاص لازم است پیچ گوشتی ستاره‌ای ، پیچ گوشتی شش گوش و پیچ گوشتی ساعتی اشاره کرد. امروزه یک نوع پیچ گوشتی وجود دارد که یک تنه اصلی دارد و در جعبه آن چند سری کوچک وجود دارد که می‌توان همه پیچ گوشتی‌ها را در یک جعبه کوچک با یک تنه داشت. این ابزار جز ابزارهای چند کاره محسوب می شود.

انبر ها

 

این وسایل نیز در خانه‌ها به وفور یافت می‌شود. انبر ها از متنوع‌ترین ابزارها در خانواده وسایل  دستی هستند. این وسیله‌ها در هر شکل و شمایلی وظیفه خاص خود را برعهده دارند. قابل ذکر است که تمامی انبرها در هر نوعی دارای دو دسته یا اهرم هستند که این دو اهرم به یک محور اصلی وصل است. اما در قسمت سر انبر  در انواع مختلف باهم متفاوت هستند. نام گذاری انواع انبر با توجه به شکل آن است که در ادامه چند نوع از آن را نام می‌بریم.

از جمله انبرهای  مرسوم می‌توان به انبر دست ساده ، سیم چین، دم باریک ، انبر کلاغی ، گاز انبر یا گاز آرماتور ، انبر قفلی ، انبر پرچ، انبر خار باز کن، انبر خار جمع کن و سیم لخت کن اشاره نمود.

انبر ها در سه زمان کاربرد ندارد: در زمان‌هایی که وسیله‌ای را بخواهیم ثابت نگه داریم ، در زمانی که بخواهیم وسیله‌ای را بیرون بکشیم و  در زمانی که بخواهیم وسیله‌ای را فشار دهیم یا خم کنیم و نیروی دست انسان برای اینکار کافی نباشد. ساخت اولین انبر دست نزدیک به ۵ هزار سال قبل توسط آهنگران انجام شد و دلیل ساخت این وسیله برای نگه داشتن فلزات داغ و شکل دادن به آن‌ها بود. قابل ذکر است که دسته‌های اهرم انبر دست اغلب عایق هستند. جهت بررسی انواع انبر به ادامه مطلب بروید …

انبر قفلی

انبر قفلی

جهت بررسی قیمت محصول اینجا کلیک کنید

انبر قفلی انبری برای تنظیم فاصله است و همچنین این وسایل در مواقعی کاربرد دارد که نیاز به باز یا بستن به صورت دو طرفه است. این انبر در آمریکا و توسط ویلیام پترسون اختراع شد. اجزای این انبرقفلی، دسته متحرک، دسته ثابت ، فک متحرک ، فک ثابت ، و میله رابط است. انبر قفلی دارای یک پیچ استوانه‌ای است که این پیچ در انتهای آن قرار دارد، با استفاده از این پیچ می‌توان فاصله‌ی بین دو فک انبر را می‌توان تغییر داد.از مزیت‌های این پیچ قابلیت قفل شدن است که سبب می‌شود دو فک انبر به طور ثابت و به همان شکل باقی بماند. این انبر در پیچ‌ها و وسائلی کاربرد دارد که معمولاً خراب یا فرسوده شده و این خرابی در سر آن‌ها است. کارکرد این انبر تقریباً همانند انبر دست است و در نگه داشتن اجسام کاربرد دارد. انبر قفلی نیز انواع متنوعی دارد که ممکن است بر خلاف انبر دست انواع آن به گوش‌تان آشنا نباشد. از انواع آن می‌توان به انبر قفلی صفحه گیر ، انبر قفلی ورق گیر ، انبر قفلی با ضامن آلمانی، انبر قفلی فیلتر باز کن اشاره کرد.

ویژگی ظاهری انبرقفلی

تمام این انبرهای قفلی دارای دو دهنه هستند که یکی از آن‌ها ثابت و دیگری متحرک است و قابلیت قفل شدن دارد. هر چه دهانه را تنگ‌تر کنیم، شی درون دهانه سفت‌تر و محکم‌تر گرفته می‌شود. این نوع از انبر نیز همانند اغلب انواع دیگر انبرها از فولاد ساخته می‌شود. این انبر در چسباندن شی های کوچک به هم نیز کاربرد دارد. در خرید انبر قفلی دقت کنید که قفل محکم باشد و توانایی بالایی در قفل کردن داشته باشد. فک‌های انبر قفلی در دما و فشار بالا ساخته شده باشند و قفل نیز به آسانی قابل باز و بسته شدن باشد. برای جلوگیری از زنگ زدن بهتر است که پوشش از جنس نیکل باشد و دوام داشته باشد.

وسایل مکانیک خودرو

ابزار مکانیک خودرو به وسایل اتومکانیک نیز معروف هستند . ماشین‌ها از جمله وسایلی هستند که خراب شدن آن‌ها به اصطلاح عقب ماندن از زندگی می‌شوند . برای تعمیر کوچک‌ترین مشکل ماشین نیازمند وسایل خاص هستیم . کوچک‌ترین مشکل ماشین که ممکن است بارها برایمان پیش آمده باشد پنچری ماشین است که همین پنچری نیازمند وسایلی همانند جک ، اسپری پنچر گیری، آچار چرخ چهار پر ، آچار باز کننده جک ، پیچ و مهره و آچار باز کننده پیچ و مهره هستیم.

آچار ضربه‌ای

در مکانیک ماشین خود آچار ضربه‌ای را فراموش نکنید. طراحی آچار ضربه‌ای به این شکل است که گشتاور بالایی را به ما تحویل می‌دهد که این گشتاور بالا مستلزم وجود یک فشار جزئی و کوچک است. این ابزار که وجودش در ماشین ضروری است برای باز و بسته کردن پیچ‌هایی است که بسیار محکم هستند و یا زنگ زده هستند. از جمله این پیچ‌ها می‌توان به اتصالات گلوله‌ای و پیچ‌های پایانه اشاره کرد. این آچار یک نوع از آچارهای هوایی است. بهتر است آچارهای هوایی با بدنه فلزی تهیه نکنیم زیرا این نوع آچارها با تغییر آب و هوا ممکن است کارایی خود را از دست بدهند.

 

مولتی متر

مولتی مترها از جمله وسایل دیجیتال هستند که کمتر به گوش آشنا هستند. این وسیله نسبتاً کوچک و در انواع قیمت‌ها موجود است. کار این وسیله اندازه گیری ولتاژ برق موجود در سیم‌هاست. البته می‌توان از این وسیله برای وجود داشتن یا نداشتن برق در سیم استفاده کرد.

آچار کلید

آچار کلید به آچار بزرگ قابل تنظیم نیز معروف است. این آچار همانند شاه کلید دزدها عمل می‌کند و تقریباً برای تمام شرایط پیش آمده مفید و قابل استفاده است به ویژه در خصوص برخورد با پیچ و مهره متریک و یا امپریالیستی با وجود این آچار دیگر نباید نگران باشیم.

آچار فیلتر روغن

جعبه کامل آچار فیلتر بازکن

جهت بررسی قیمت محصول اینجا کلیک کنید

در تعمیر ماشین چک کردن روغن از جمله اولین کارهایی است که توسط تعمیر کار انجام می‌گیرد. همچنین به عنوان صاحب ماشین لازم است چند وقت یکبار روغن ماشین را چک کنید. این کار نیازمند یک نوع وسیله خاص است.

 

فشار سنج لاستیک

اکثر اوقات مردمی را می‌بینیم که برای سنجش تایر ماشین خود و البته باد کردن آن به آپاراتی‌ها مراجعه می‌کنند و گاها برایمان پیش می‌آید که آپاراتی با جمله لاستیک باد کافی دارد مارا از این‌کار منع می‌کند. برای سنجش فشار لاستیک نیازمند فشارسنج هستیم. فشار مناسب و صحیح لاستیک سبب بهترین عملکرد در ترمزگیری، هلدینگ و سوخت مصرف شده است.

نکات خرید ابزار

نکات خرید وسیله که باید در نظر بگیریم این است که:

  • باید به جنس و کیفیت مواد اولیه دقت داشت.
  • شکل ظاهری ابزار بسیار مهم است زیرا به اصطلاح ابزارها باید طراحی آرگونومی داشته باشند تا قابل استفاده برای انسان باشند همچنین باید دقت داشت که شکل وسیله مناسب کار ما باشند.
  • در وسیله‌های روکش دار باید به جنس روکش دقت کرد که حتماً عایق بوده و همچنین چند شیار داشته باشد تا مانع لغزش بشود.

جمع بندی

ابزارآلات انواع مختلفی دارند که بیشترین انواع مصرفی آن ابزارهای دستی هستند که این وسیله‌ها به قیمت مناسب موجود هستند. از جمله وسایل ضروری هستند که حتی برای سفت کردن یا شل کردن یک پیچ ساده و کوچک به آن‌ها محتاج می‌شویم.

فروش کلیه ابزار آلات دستی ، مکانیکی ، پنوماتیکی ، برقی  و صنعتی در بزرگترین هایپر مارکت اینترنتی ابزار آلات تخصصی و عمومی ابزار مال

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *