آچارآلات, ابزارهای دستی و عمومی

آچارهای دستی

آچارهای دستی

معرفی انواع آچارهای دستی، کاربردها و مزایا

آچارها ابزارهایی فلزی هستند که برای بستن اتصال‌هایی مانند پیچ‌ها و مهره‌ها به کار می‌روند . آچار ابزاری پرکاربرد در فعالیت‌های فنی است. در مکانیک، اتصالات ساختمان و تعمیرات وسایل مختلف استفاده از آچار ضروری است چون بستن بسیاری از پیچ‌ها و اتصالات بدون ابزار غیرممکن است . آچارهای دستی برای باز کردن یا بستن مهره‌ها در زندگی روزمره به کار می‌روند و همچنین ابزار تخصصی تعمیرکاران و مکانیک‌ها نیز هستند. بدون استفاده از آچار کارهای روزمره به سختی انجام می‌شود چرا که آچار ابزاری با دسته بلند است که نیروی گشتاوری ایجاد شده توسط آن، نیروی دست شما را تشدید می‌کند و باز شدن پیچ و مهره‌های سفت، راحت‌تر می‌شود.

نکات مهم خرید آچار

آچارها در اشکال و جنس‌های مختلف وجود دارند. برای هر فعالیت و کاری یک آچار مخصوص وجود دارد و نمی‌توان از آچاری یکسان برای باز کردن انواع مهره‌ها استفاده کرد . توجه به کاربرد آچار بر اساس نیاز شما مهم‌ترین نکته در خرید آچار است. به جنس آچار نیز توجه کنید. اگر آچار استحکام لازم را نداشته باشد و از جنس‌های مرغوب تولید نشده باشد در کارایی خود دچار اشکال می‌شود. در خرید آچار به دسته آن نیز توجه کنید، برخی آچارها دسته کوتاه هستند و مناسب کارهای خاص ولی اغلب آچارها با دسته‌های بلند تولید می‌شوند تا نیروی وارد شده به ابزار را چند برابر کنند.

آچار دستی

آچار دستی

جنس آچار

آچارهای دستی فلزی هستند و از آلیاژهای خاصی ساخته میشوند . استفاده از فلز این ابزار را مستحکم می‌کند تا در به کار بردن آن دچار خوردگی نشود . هر چقدر از فلز مرغوب تری استفاده شده باشد دوام و کارایی این ابزار بالاتر میرود. جنس اغلب آچارها فلزی‌هایی به نام کروم و وانادیوم است ، این جنس مقاومت زیادی دارد و در استفاده مکرر از آن دچار خوردگی و تاشدگی نمی‌شود اما برخی از آچارهای فقط با کروم آبکاری می‌شوند که در اصل مقاومت بالایی ندارند و با این روش فقط از زنگ‌زدگی آچارها جلوگیری می‌شود.

کاربرد آچار و مزایای استفاده از آن

آچارهای دستی کاربردهای فراوانی در فعالیت‌ها و کارهای فنی دارند و برای باز کردن و بستن مهره‌ها و پیچ‌ها به کار می‌روند . باز کردن و بستن فیلتر روغن و انواع و اقسام اتصال‌های بازشونده در ماشین‌ها ، وسایل خانه ، لوازم الکترونیکی و … به وسیله آچار انجام می‌شود . آچارهای دستی ابزاری ضروری برای لوله‌کش‌ها ، تعمیرکاران، مکانیک‌ها و سازندگان وسایل مختلف است. افرادی که کارهای فنی منزل و محیط کار خود را انجام می‌دهند نیز در جعبه ابزار خود چند نوع آچار دارند.

دسته‌بندی انواع آچارهای دستی

آچارهای دستی انواع مختلفی دارند،‌ هر آچار برای کاربردی خاص طراحی شده است و بهتر است برای همان منظور نیز به کار گرفته شود. در ادامه انواع آچار دستی و کاربرد و مزایای آن را معرفی می‌کنیم.

آچار تخت و مزایای آن

آچار تخت و مزایای آن

آچار تخت رایج‌ ترین نوع آچاری است که در هر جعبه ابزاری دیده می‌شود . با وجود آنکه این آچار یک آچار معمولی است ولی تقریباً همه افراد نیاز به آن را در زندگی خود حس کردند چون آچار تخت ابزاری بسیار کاربردی است . باز کردن بسیاری از پیچ و مهره‌ها و بستن و محکم کردن آن‌ها توسط این آچار انجام می‌شود . بیشتر آچارهای تخت دارای دو سر هستند که در هر دو طرف آن سری آچار تخت دیده می‌شود که آن دو سری در اندازه‌های مختلف در هر طرف قرار دارد. برخی از آچارهای تخت نیز تنها در یک سو سری آچار تخت دارند و سمت دیگر آن به صورت حلقه ای یا بسته است . اندازه سری آچار تخت قابل تغییر نیست و به همین دلیل این آچار در اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شود که برای مهره‌ها و پیچ‌ها در اندازه‌های مختلف به کار رود.

آچار فرانسه و مزایای آن

آچار فرانسه و مزایای آن

سری آچار فرانسه شبیه به آچار تخت است ولی با قابلیت تغییر اندازه آن در لوله‌کشی و نصب شیرآلات کاربرد دارد. برای آنکه از انواع آچار تخت بی نیاز شوید می‌توانید یک آچار فرانسه خریداری کنید . آچار فرانسه توسط یک انگلیسی ساخته شده است و به همین دلیل در فرانسه آن را آچار انگلیسی نامیده‌اند . این آچار سری قابل تنظیمی دارد و به همین دلیل یکی از کاربردی‌ ترین انواع آچار است . خود آچار فرانسه نیز در ابعاد و اندازه‌های مختلف عرضه می‌شود. پیچ تنظیم‌ کننده اندازه سر این آچار بر روی بدنه آن قرار می‌گیرد . این آچار به فضای آزاد بیشتری نسبت به نوع تخت نیاز دارد و در برخی فضاهای بسته استفاده از آن دشوار است.

آچار شلاقی و مزایای آن

آچار شلاقی و مزایای آن

آچار شلاقی یک نوع آچار بزرگ و سنگین برای فعالیت‌های لوله‌کشی است . این آچار نیز مانند آچار فرانسه سری قابل تنظیم دارد ولی سر آن شبیه به F است و دندانه‌های بزرگی بر روی دو طرف آن قرار گرفته است . بستن لوله‌های فلزی یکی از کاربردهای این آچار است . آچار شلاقی در شکل‌های مختلف مانند دو دسته و تک دسته تولید می‌شود.

آچار چرخ و مزایای آن

آچار چرخ و مزایای آن

آچار چرخ به شکل X ساخته شده و در انتهای هر ۴ وجه آن سوکتی طراحی شده است ، این ابزار برای باز و بسته کردن پیچ‌های چرخ اتومبیل به کار می‌رود . مکانیک‌ها برای شل کردن پیچ‌های چرخ‌ها از آن استفاده می‌کنند و ابزاری پر کاربرد برای افرادی است که خودرو دارند.

آچار آلن و مزایای آن

آچار آلن و مزایای آن

آچارهای آلن یک میله فلزی L مانند شش وجهی هستند . سر این آچار درون مهره‌ها قرار می‌گیرد و پیچاندن آن را آسان می‌کند . از آچار آلن در باز و بسته کردن شیرآلات و لوله‌کشی و نصب وسایل سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود . این نوع آچار برای مونتاژ وسایل خانه از جمله کتابخانه و مبلمان نیز کاربرد دارد.

آچارهای دستی رینگی و مزایای آن

آچارهای دستی رینگی و مزایای آن

آچار های دستی رینگی به شکل دوسر رینگی و یا یک سر رینگی تولید می‌شوند و مناسب باز و بسته کردن مهره‌ها و پیچ‌هایی است که فضای کافی برای استفاده از این آچار در آن‌ها وجود دارد. درون رینگ دایره‌ای داخلی این آچار چند وجه دیده می‌شود . برخی ۶ وجهی، ‍۱۲ وجهی یا ۱۶ وجهی هستند. با توجه به فضای بازی که در اطراف مهره قرار دارد یکی از انواع این آچار به کار برده می‌شود.

آچار یکسر رینگ یکسر تخت

آچار یک سر رینگ یک سر تخت

آچارهای دستی رینگی و تخت هر کدام برای باز و بسته کردن اتصالات به کار می‌روند،‌ آچارهای تخت در فضاهای بیشتری به کار می‌روند مزیت آچارهای رینگی راحتی استفاده از آن‌ها است . با توجه به اینکه هر یک از این آچارها مزایایی دارند قرار گرفتن هر دو در یک آچار کار شما را ساده‌تر می‌کند . آچار ترکیبی با دو سر رینگی و تخت یک آچار همه کاره برای کارهای روزمره و فنی است و داشتن آن در جعبه ابزار بسیار سودمند است.

 

آچار بکس و مزایای آن

آچار بکس و مزایای آن

آچار بکس نیز مانند سایر آچارهای دستی از دو قسمت سری و دسته تشکیل می‌شود با این تفاوت که این دو قسمت از یکدیگر جدا می‌شوند. سری جدا شونده این آچار در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد. به طور معمولی آچار بکس در جعبه‌ای قرار دارد و علاوه بر دسته انواع سری در اندازه‌های مختلف نیز در آن قرار می‌گیرد . سری آچار بکس استوانه‌ای است که پس از اتصال به دسته بر روی پیچ و مهره‌ها قرار می‌گیرد و آن‌ها را با سهولت و سریع باز و بسته می‌کند. برای افرادی که نیاز به باز و بسته کردن تعداد زیادی پیچ و مهره دارند استفاده از این آچارهای دستی بسیار کارگشا است.

آچارهای دستی جغجغه‌ای و مزایای آن

آچارهای دستی جغجغه‌ای و مزایای آن

آچار جغجغه‌ای کارایی شبیه به آچار بکس دارد و اغلب این دو نوع آچار را با هم ترکیب می‌کنند. در این نوع آچار که یک سری استوانه‌ ای دارد و کاربردش مانند آچار رینگ است مهره‌ها درون آچار قرار گرفته و با حرکت دست پیچانده می‌شوند.

آچار شمع و مزایای آن

آچار شمع و مزایای آن

آچار شمع برای باز کردن و بستن شمع در خودرو به کار می‌رود برخی از آنها دسته ای شبیه به حرف T دارند و برخی دیگر شبیه به بکس های معمولی برای به کار بستن نیاز به اتصال به دسته بکس دارند. سوکت این آچار با دوجداره شش وجهی  و یا دوازده وجهی باز کردن شمع در اتومبیل را ساده می‌کند.

آچارهای دستی تسمه‌ای

آچارهای دستی تسمه‌ای

آچار تسمه‌ای که به آن آچار فیلتر نیز می‌گویند از یک دسته و تسمه قابل تنظیم تشکیل شده است و بر خلاف انواع دیگر آچار برای باز و بسته کردن مهره‌ها به کار نمی‌رود. در فیلتر روغن و سایر درها و اتصالات بزرگ را با این آچار باز و بسته می‌کنند.

آچار چکشی

آچار چکشی

آچار چکشی بلوکی چکش مانند در انتهای خود دارد و در کارهایی نظیر لوله‌کشی و نصب شیرآلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتصالات خانه را با این آچار نصب می‌کنند تا از استحکام آن‌ها مطمئن شوند. بلوک انتهایی آچار چکشی پس از هر بار بستن اتصال ضربه‌ای نیز بر روی آن می‌زند تا اتصال محکم شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل استفاده از آچار گشتاور

جمع‌بندی

آچارهای دستی در انواع و اشکال مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. برای اینکه آچار مناسبی تهیه کنید ابتدا باید بدانید که کاربرد هر آچار چیست و چطور به کار می‌رود. در این مقاله ۱۲ نوع آچار و کاربرد هر یک را شرح دادیم. داشتن جعبه ابزاری با آچارهای مناسب و مختلف به شما کمک می‌کند کارهای مختلف فنی مرتبط با ساختمان، ماشین و تعمیرات را بسیار ساده‌تر انجام دهید.جهت مشاهده انواع آچار به ادامه مطلب بروید….

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *