مقالات

ایربراش چیست، چه کاربردی دارد و انواع آن کدام است؟

ایربراش چیست؟

ایربراش چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا می‌دانید ایربراش چیست و چه کارهایی می توان با آن انجام داد؟ دستگاه ایربراش یا Airbrush ابزاری است که توسط هنرمندان و افراد خلاق برای اعمال ظریف رنگ بر روی سطوح استفاده می‌شود. با استفاده از این دستگاه می‌توان اکریلیک را روی پلاستیک، لوازم آرایش را روی پوست، آبرنگ را روی کاغذ و…. اسپری کرد. اکثر اوقات وقتی از افراد پرسیده می‌شود ایربراش چیست؟ آنها تنها به پاشش رنگ اشاره می‌کنند.  اکثر مردم نمی‌دانند که این دستگاه چه قابلیت‌های وسیعی دارد و از چه اجزایی تشکیل شده است. ما در این مقاله علاوه بر این‌که پاسخ دقیقی به سوال ایربراش چیست؟ می‌دهیم، شما را با اجزای این دستگاه و کاربردهای آن آشنا می‌کنیم.

ایربراش چیست؟

برخلاف قلم‌مو یا اسپری رنگ، ایربراش کمتر شناخته شده است. با این حال، استفاده از این ابزار به همان اندازه مهم و متنوع است. اما ایربراش چیست؟ ایربراش یک ابزار کوچک است با اتمیزه‌کردن قطرات مایع، مانند رنگ، پوشش بدون درزی را روی هر سطحی اعمال می‌کند. این دستگاه مانند یک مداد با دست نگه داشته می‌شود و با اتصال به کمپرسور هوا، مایع را با کنترل کامل از نازل خارج می‌کند. رنگی که برای ایربراش استفاده می‌شود، به هنرمند بستگی دارد. اما باید بتواند از نازل کوچک عبور کند و یک اسپری خوب و یکنواخت ارائه دهد. به عنوان مثال، آبرنگ به‌خوبی به وسیله ایربراش پخش می‌شود، رنگ اکریلیک نیز مناسب است، اما گاهی باید با استفاده از تینر رقیق شود. پس از پاسخ به این سوال که ایربراش چیست خوب است قدری درباره اجزای تشکیل دهنده یا به اصطلاح آناتومی آن بدانیم.

                                                                    برای خرید ایربراش از سایت ابزارمال بر روی لینک کلیک نمائید.

اجزای تشکیل دهنده ایربراش

در شکل زیر می‌توانید اجزای تشکیل‌ دهنده ایربراش را ببینید. با این حال، باید در نظر بگیرید که این اجزا ممکن است برحسب این‌که مدل ایربراش چیست متفاوت باشد.

  • نازل (Nozzle): این بخش گاهی اوقات «نوک» یا «مخروط» نامیده می شود. نازل یکی از مهم ترین قسمت‌های ایربراش است. مانند قسمت سوزن (needles)، نازل نیز به‌مرور زمان فرسوده می‌شود و نیاز به تعویض دارد. این بخش در داخل دستگاه و زیرnozzle cap قرار گرفته است. نازل به شکل مجزا در شکل نیز نمایش داده شده است.

نازل ایربراش چیست

  • مخزن مایع (Fluid cap): این بخش مخزن رنگ است و ممکن است بر اساس نوع دستگاه در قسمت بالا، پایین و یا کنار قرار بگیرد. در قسمت‌های بعدی مقاله توضیح بیشتری درباره محل قرار‌گیری این جزء داده می‌شود.
  • درپوش (Lid): این بخش روی مخزن مایع قرار گرفته و از ریختن رنگ جلوگیری می‌کند. درپوش در همه مدل‌ها وجود ندارد.
  • ماشه (Main lever ot trigger) : با فشار این بخش اختلاط رنگ و هوا و پاشش صورت می‌پذیرد.
  • دسته ( Handle): محل گرفتن دستگاه
  • ساقه (Stem): از این‌جا دستگاه به منبع تغذیه انرژی متصل می‌گردد.
اجزای اصلی ایربراش

اجزای اصلی ایربراش

 

انواع ایربراش

هنگام انتخاب ایربراش مناسب، باید انواع مختلف موجود در بازار را بدانید. ایربراش‌ها را می‌توان به شیوه‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. ما ابتدا دو نوع اصلی ایربراش که معمولاً هنگام تحقیق با آنها روبرو می‌شوید (تک‌عملکرد و عملکرد دوگانه) را معرفی کرده و سپس به تقسیم‌بندی‌های دیگر این دستگاه می‌پردازیم.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با ابزارهای بادی (پنوماتیک)

تک‌عملکرد (Single action)

این نوع ایربراش از دو کنترل مجزا برای جریان هوا و حجم رنگ استفاده می‌کند. ماشه‌ای که کاربر آن را عقب می‌کشد فقط بر هوا تأثیر می‌گذارد. برای تنظیم رنگ، باید یک تنظیم مستقل انجام شود. اگرچه این دستگاه کمتر محبوب است،  اما کارکردهای ویژه‌ای دارد. ایربراش‌های تک‌عملکرد زمانی مفید هستند که به تنظیمات یکسان و ثابت نیاز داشته باشید، مثلاً در تولید محصول مبتدیان هم ممکن است این نوع ایربراش را انتخاب کنند تا بتوانند استفاده از دستگاه را راحت‌تر یاد بگیرند و به‌مرور متوجه شوند که ایربراش چیست.

ایربراش سینگل اکشن

ایربراش سینگل اکشن

عملکرد دوگانه (Double action)

این دستگاه محبوب‌ترین نوع ایربراش است که شامل یک ماشه اصلی است که می‌تواند هوا و رنگ را به‌طور همزمان کنترل کند. این ماشه پویا همچنین، به کاربر اجازه می‌دهد تا میزان رنگ و هوای آزاد شده را بسته به میزان فشاری که وارد می‌کند، کنترل کند. برای هنرمندان، ایربراش با عملکرد دوگانه بهترین گزینه است. این دستگاه‌ها امکان کنترل و سفارشی‌سازی بسیار بیشتری را فراهم می‌کنند و می‌توان با استفاده از آنها افکت‌های متنوعی ایجاد کرد. با این حال، توصیه می‌شود زمانی به سراغ این دستگاه بروید که به خوبی متوجه شده باشید ایربراش چیست و چطور می‌توان با آن کار کرد. مقایسه دو نوع ایربراش   اگر‌چه تقسیم‌بندی فوق یکی از رایج‌ترین تقسیم‌بندی‌ها است، اما ایربراش را می‌توان از نظر محل مخلوط شده هوا و رنگ (در داخل و یا خارج دستگاه) نیز دسته‌بندی کرد.

ایربراش دوال اکشن

ایربراش دوال اکشن

ایربراش اختلاط خارجی (External Mix)

در این دستگاه، هوا و رنگ از طریق دو روزنه مجزا آزاد می‌شوند و در خارج از ایربراش با هم مخلوط می‌شوند. اگرچه تمیزه‌کردن رنگ در خارج از دستگاه آسان‌تر است، اما سیستم‌های اختلاط خارجی نسبت به ایربراش‌های اختلاط داخلی، ذرات رنگ درشت‌تر و الگوهای پاشش با یکنواختی کمتری را ارائه می‌دهند.

اختلاط داخلی (Internal Mix)

در اینجا هوا و رنگ قبل از خروج از ایربراش با هم مخلوط می‌شوند. این روش اتمیزه‌شدن و الگوهای اسپری عالی را ایجاد می‌کند. به‌همین دلیل است که هنرمندان معمولا انواع اختلاط داخلی را ترجیح می‌دهند.   مقایسه اختلاط داخلی و خارجی در ایربراش     بسته به مدل ایربراش، رنگ می تواند به دو روش مختلف به نازل برسد: گرانش یا مکش.

ایربراش گرانشی (Gravity feed airbrushes)

در مدل‌های گرانشی، فنجان رنگ به بالای ایربراش متصل می‌شود و به رنگ اجازه می‌دهد تا از طریق نیروی گرانش به داخل نازل کشیده شود. یک ایربراش گرانشی به مقادیر بسیار کمی رنگ نیاز دارد و از هر قطره رنگ استفاده می‌کند. علاوه بر این، برای پاشش رنگ به فشار هوای کمتری نیاز دارد و رنگ ضخیم‌تری را نیز بر روی سطح می‌پاشد.  این نوع ایربراش معمولاً برای کارهای دقیق استفاده می‌شود، زیرا کنترل بیشتری بر جریان رنگ ارائه می دهد. نکته منفی آن کوچک بودن فنجان رنگ است. چون اگر فنجان بزرگ باشد مانع دید هنرمند می‌شود. این موضوع ممکن است هنگام رنگ‌آمیزی سطوح بزرگ ناخوشایند باشد.

ایربراش مکشی  (Siphon feed airbrushes)

در ایربراش‌های مکشی، فنجان رنگ به پایین یا کنار بدنه متصل می‌شود. خروج هوای فشرده، نیروی مکش ایجاد می‌کند و رنگ را از مخزن به داخل محفظه اختلاط می‌کشد، جایی که اتمیزه‌شدن اتفاق می‌افتد. ایربراش‌های مکشی امکان استفاده از فنجان‌ها و بطری‌های بزرگ را فراهم کرده و رنگ‌آمیزی سطوح بزرگ‌تر را بدون نیاز به بارگیری مجدد ممکن می‌سازند. با این حال، این روش به فشار هوای بیشتری برای پاشش مواد نیاز دارد و در نتیجه دقت کار را کاهش می‌دهد. ایربراش مکشی و گرانشی

کاربرد دستگاه ایربراش

کاربرد دستگاه ایربراش بی‌پایان است و همه‌چیز از آرایش صورت و بدن گرفته تا تزئین کیک را پوشش می‌دهد. این دستگاه‌ها در کشیدن نقاشی مینیاتوری بسیار محبوب هستند، زیرا می‌توان جزئیات بسیار ظریفی را با استفاده از آنها به‌راحتی ایجاد کرد. کاربردهای رایج این دستگاه به شرح زیر است:

کاربردهای ایربراش

کاربردهای ایربراش

هنر و تصویرسازی

از زمان پیدایش فناوری ایربراش، هنرمندان تجاری و تصویرگران متوجه شدند که ایربراش‌ها به آنها اجازه می‌دهد تا تصاویر بسیار سطح بالایی از نظر واقع‌گرایی ایجاد کنند. آنها اغلب از ایربراش در ترکیب با شابلون‌های برش‌خورده یا مواد دیگری که با دست آزاد نگه داشته می‌شوند استفاده می‌کنند تا به صورت کنترل‌شده‌ای از جریان رنگ روی کاغذ (یا جایگزین های دیجیتال) استفاده نمایند. امروزه می‌توان تصاویر Airbrush را در تبلیغات، انتشارات (به عنوان مثال جلد کتاب)، کتاب‌های مصور و رمان‌های گرافیکی یافت.

روتوش عکس

ایربراشینگ مدت‌ها برای تغییر عکس‌ها در دوران پیش از ایجاد روش‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گرفت و قبل از ایربراش نیز همین‌کار با استفاده از مداد رنگی پاستلی انجام می‌شد.  اگر ایربراش به وسیله فرد ماهری استفاده شود، می‌توان به وسیله آن این واقعیت را که عکس روتوش‌شده است پنهان کرد. برای مثال در اتحاد جماهیر شوروی قرن بیستم، بسیاری از عکس‌های مقامات این دوره با استفاده ایربراش پاک شدند، انگار که هرگز در آنجا نبوده اند. اصطلاح “عکس ایربراش‌شده” نیز برای توصیف عکس‌های پر زرق و برقی استفاده می‌شود که در آنها عیوب مدل حذف شده است، یا چیزهایی به آن اضافه شده است. اما با پیشرفت تکنولوژی، در صنعت روتوش، تکنیک ایربراشینگ اغلب به عنوان یک روش پایین رده در نظر گرفته می شود.

نقاشی‌های دیواری

ایربراش برای کشیدن نقاشی دیواری نیز مناسب است؛ البته برای هنرمندی که به خوبی بداند ایربراش چیست و چطور باید از آن استفاد کرد.

سرگرمی

ایربراش‌ها معمولاً توسط علاقه‌مندان به مدل‌سازی برای رنگ‌آمیزی مدل‌ها استفاده می‌شود. آنها همچنین، برای رنگ‌آمیزی متفاوت اتومبیل، تیشرت و هر چیز دیگری که در نظر بگیرید به‌کار می‌آیند. وقتی ایربراش در دستان هنرمندی قرار می‌گیرد که می‌داند ایربراش چیست، می‌تواند تصاویر فوق‌العاده‌ای را خلق کند.

آرایش

از ایربراش می‌توان برای رنگ‌آمیزی بدن و آرایش صورت استفاده کرد.

کاربرد دستگاه ایربراش

کاربرد دستگاه ایربراش

سخن آخر

این مقاله برای پاسخ‌دادن به سوال ایربراش چیست، اجزا، انواع و کاربردهای مختلف آن نگاشته شده است. ایربراش یک دستگاه کوچک، برای پخش رنگ و رنگ‌آمیزی به شکل حرفه‌ا‌ی است. این دستگاه در دنیای مدرن به شکل وسیعی در کاربردهای مختلف مانند رنگ‌آمیزی اتومبیل، آرایشگری، نقاشی و… کاربرد دارد. انواع مختلفی از ایربراش وجود دارند که بر اساس نوع کاری که قرار است با آن انجام گردد و مهارت هنرمند انتخاب می‌شوند. یک ایربراش خوب می‌تواند کمک زیادی به خلق یک تصویر فوق العاده کند. از این‌که تا پایان مقاله «ایربراش چیست و چه کاربردی دارد» همراه ما بودید متشکریم و پیشنهاد میکنیم برای خرید ایربراش و سایر ابزارآلات بادی از فروشگاه اینترنتی معتبر اقدام به خرید نمایید تا از گارانتی و پشتیبانی بعد از خرید ابزار بتوانید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *