مقالات

ایربراش چیست، چه کاربردی دارد و انواع آن کدام است؟

ایربراش چیست؟

ایربراش چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا می‌دانید ایربراش چیست و چه کارهایی می توان با آن انجام داد؟ دستگاه ایربراش یا Airbrush ابزاری است که توسط هنرمندان و افراد خلاق برای اعمال ظریف رنگ بر روی سطوح استفاده می‌شود. با استفاده از این دستگاه می‌توان اکریلیک را روی پلاستیک، لوازم آرایش را روی پوست، آبرنگ را روی کاغذ و…. اسپری کرد. اکثر اوقات وقتی از افراد پرسیده می‌شود ایربراش چیست؟ آنها تنها به پاشش رنگ اشاره می‌کنند. اکثر مردم نمی‌دانند که این دستگاه چه قابلیت‌های وسیعی دارد و از چه اجزایی تشکیل شده است. ما در این مقاله علاوه بر این‌که پاسخ دقیقی به سوال ایربراش چیست؟ می‌دهیم، شما را با اجزای این دستگاه و کاربردهای آن آشنا می‌کنیم.

ایربراش چیست؟

 ایربراش یا قلم بادی یک ابزار محبوب و کوچک در بین هنرمندان در رشته های مختلف است که با شکستن و اتمیزه کردن قطرات رنگ، پوشش یک دست و بدون درزی را برای کشیدن نقاش روی هر سطحی ایجاد می‌کند. این دستگاه مانند یک مداد با دست نگه داشته می‌شود و با اتصال به کمپرسور هوا، مایع را با کنترل کامل از نازل خارج می‌کند. رنگی که برای ایربراش استفاده می‌شود، به هنرمند بستگی دارد. اما باید بتواند از نازل کوچک عبور کند و یک اسپری خوب و یکنواخت ارائه دهد. به عنوان مثال، آبرنگ به‌خوبی به وسیله ایربراش پخش می‌شود، رنگ اکریلیک نیز مناسب است، اما گاهی باید با استفاده از تینر رقیق شود. پس از پاسخ به این سوال که ایربراش چیست خوب است قدری درباره اجزای تشکیل دهنده یا به اصطلاح آناتومی آن بدانیم.

 

نحوه کار ایربراش

در مرحله اول باید سطح مورد نظر را تعیین کنیم و آن را یک دست و از هر گونه گرد و غباری کاملا پاک کنیم. در مرحله‌ی بعد با استفاده از میزان مناسبی از حلال غلظت رنگ را تنظیم کنید. رقیق بودن بیش از حد رنگ موجب شره کردن آن روی سطح می‌شود و از طرف دیگر غلیظ بودن آن، موجب اشکال در خروج رنگ از مخزن می‌شود. قبل از شروع کار می‌توانید کمی تینر درون مخزن بریزید تا مسیر ورود لوله باز شود. برای پاشیدن رنگ هم بهتر است سر پاشنده را در فاصله‌ی 12 تا 25 سانتی‌متری سطح قرار دهید و به آرامی ماشه را فشار دهید و تمام سطح را رنگ کنید. این ابزار رنگ آمیزی بسیار دقیق و ظریفی را ارائه خواهد داد.

تمیز کردن ایربراش

تمیز کردن ایربراش

 

 برای خرید ایربراش از سایت ابزارمال بر روی لینک کلیک نمائید.

اجزای تشکیل دهنده ایربراش

در شکل زیر می‌توانید اجزای تشکیل‌ دهنده ایربراش را ببینید. با این حال، باید در نظر بگیرید که این اجزا ممکن است برحسب این‌که مدل ایربراش چیست متفاوت باشد.

  • نازل (Nozzle): این بخش گاهی اوقات «نوک» یا «مخروط» نامیده می شود. نازل یکی از مهم ترین قسمت‌های ایربراش است. مانند قسمت سوزن (needles)، نازل نیز به‌مرور زمان فرسوده می‌شود و نیاز به تعویض دارد. این بخش در داخل دستگاه و زیرnozzle cap قرار گرفته است. نازل به شکل مجزا در شکل نیز نمایش داده شده است.

نازل ایربراش چیست

  • مخزن مایع (Fluid cap): این بخش مخزن رنگ است و ممکن است بر اساس نوع دستگاه در قسمت بالا، پایین و یا کنار قرار بگیرد. در قسمت‌های بعدی مقاله توضیح بیشتری درباره محل قرار‌گیری این جزء داده می‌شود.
  • درپوش (Lid): این بخش روی مخزن مایع قرار گرفته و از ریختن رنگ جلوگیری می‌کند. درپوش در همه مدل‌ها وجود ندارد.
  • ماشه (Main lever ot trigger) : با فشار این بخش اختلاط رنگ و هوا و پاشش صورت می‌پذیرد.
  • دسته ( Handle): محل گرفتن دستگاه
  • ساقه (Stem): از این‌جا دستگاه به منبع تغذیه انرژی متصل می‌گردد.
اجزای اصلی ایربراش

اجزای اصلی ایربراش

 

انواع ایربراش

هنگام انتخاب ایربراش مناسب، باید انواع مختلف موجود در بازار را بدانید. ایربراش‌ها را می‌توان به شیوه‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. ما ابتدا دو نوع اصلی ایربراش که معمولاً هنگام تحقیق با آنها روبرو می‌شوید (تک‌عملکرد و عملکرد دوگانه) را معرفی کرده و سپس به تقسیم‌بندی‌های دیگر این دستگاه می‌پردازیم.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با ابزارهای بادی (پنوماتیک)

تک‌عملکرد (Single action)

این نوع ایربراش از دو کنترل مجزا برای جریان هوا و حجم رنگ استفاده می‌کند. ماشه‌ای که کاربر آن را عقب می‌کشد فقط بر هوا تأثیر می‌گذارد. برای تنظیم رنگ، باید یک تنظیم مستقل انجام شود. اگرچه این دستگاه کمتر محبوب است،  اما کارکردهای ویژه‌ای دارد. ایربراش‌های تک‌عملکرد زمانی مفید هستند که به تنظیمات یکسان و ثابت نیاز داشته باشید، مثلاً در تولید محصول مبتدیان هم ممکن است این نوع ایربراش را انتخاب کنند تا بتوانند استفاده از دستگاه را راحت‌تر یاد بگیرند و به‌مرور متوجه شوند که ایربراش چیست.

ایربراش سینگل اکشن

ایربراش سینگل اکشن

عملکرد دوگانه (Double action)

این دستگاه محبوب‌ترین نوع ایربراش است که شامل یک ماشه اصلی است که می‌تواند هوا و رنگ را به‌طور همزمان کنترل کند. این ماشه پویا همچنین، به کاربر اجازه می‌دهد تا میزان رنگ و هوای آزاد شده را بسته به میزان فشاری که وارد می‌کند، کنترل کند. برای هنرمندان، ایربراش با عملکرد دوگانه بهترین گزینه است. این دستگاه‌ها امکان کنترل و سفارشی‌سازی بسیار بیشتری را فراهم می‌کنند و می‌توان با استفاده از آنها افکت‌های متنوعی ایجاد کرد. با این حال، توصیه می‌شود زمانی به سراغ این دستگاه بروید که به خوبی متوجه شده باشید ایربراش چیست و چطور می‌توان با آن کار کرد. مقایسه دو نوع ایربراش   اگر‌چه تقسیم‌بندی فوق یکی از رایج‌ترین تقسیم‌بندی‌ها است، اما ایربراش را می‌توان از نظر محل مخلوط شده هوا و رنگ (در داخل و یا خارج دستگاه) نیز دسته‌بندی کرد.

ایربراش دوال اکشن

ایربراش دوال اکشن

 

کاربرد دستگاه ایربراش

کاربرد دستگاه ایربراش بی‌پایان است و همه‌چیز از آرایش صورت و بدن گرفته تا تزئین کیک را پوشش می‌دهد. این دستگاه‌ها در کشیدن نقاشی مینیاتوری بسیار محبوب هستند، زیرا می‌توان جزئیات بسیار ظریفی را با استفاده از آنها به‌راحتی ایجاد کرد. این دستگاه ها یا از نوع تک عملکرد هستند و یا از نوع عملکرد دوگانه و کاربردهای رایج این دستگاه به شرح زیر است:

کاربردهای ایربراش

کاربردهای ایربراش

 

هنر و تصویرسازی

از زمان پیدایش فناوری ایربراش، هنرمندان تجاری و تصویرگران متوجه شدند که ایربراش‌ها به آنها اجازه می‌دهد تا تصاویر بسیار سطح بالایی از نظر واقع‌گرایی ایجاد کنند. آنها اغلب از ایربراش در ترکیب با شابلون‌های برش‌خورده یا مواد دیگری که با دست آزاد نگه داشته می‌شوند استفاده می‌کنند تا به صورت کنترل‌شده‌ای از جریان رنگ روی کاغذ (یا جایگزین های دیجیتال) استفاده نمایند. امروزه می‌توان تصاویر Airbrush را در تبلیغات، انتشارات (به عنوان مثال جلد کتاب)، کتاب‌های مصور و رمان‌های گرافیکی یافت.

نقاشی دیواری با ایربراش

نقاشی دیواری

 

نقاشی‌های دیواری

ایربراش برای کشیدن نقاشی دیواری نیز بسیار مناسب است؛ البته برای هنرمندی که به خوبی بداند ایربراش چیست و چطور باید از آن استفاد کرد. وزن پایین این ابزار در کارهای طولانی مدت و نقاشی های در سطح بزرگ انتخابی بسیار

 

رنگ آمیزی اسباب بازی

رنگ آمیزی اسباب بازی

 

سرگرمی و وسایل بازی

از دیگر کاربردهای گسترده ایربراش در صنعت اسباب بازی و وسایل سرگرمی کودکان و نوجوانان است. وقتی ایربراش در دستان هنرمندی قرار می‌گیرد که می‌داند ایربراش چیست، می‌تواند تصاویر و رنگ آمیزی های فوق‌العاده‌ای را خلق کند.

 

کاربرد دستگاه ایربراش

کاربرد در آرایش

 

 

آرایش صورت، بدن و ناخن

دستگاه ایربراش با انجام کارهای ظریف و پخش رنگ با جزئیات بالا روی سطوح مختلف، جایگاه خود را هنر میکاپ و در دنیای گریمورها و میکاپ آرتیست ها باز کرده است و از این دستگاه کوچک و شگفت انگیز برای بخش های مختلف مانند میکاپ صورت، سایه زنی روی بخش های مختلف چهره، نقاشی روی بدن، تتو، برنزه کردن پوست، طراحی کردن ناخن و… استفاده می کنند.

 

نقاشی روی لباس

نقاشی روی لباس

 

نقاشی بر روی لباس

نقاشی بر روی لباس یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه ظریف است که طرفداران خاص خود را دارد و برای هر شخص به صورت اختصاصی طرح های سفارشی زده می شود و این هنر به سرعت جایگاه خود را در بین سایر طراحی های لباس باز می کند و طرفداران زیادی را جذب کرده است. طرح زدن بر روی تیشرت، کلاه، جوراب و… بسیار پر طرفدار است.

 

نقاشی روی کیک و شکلات

نقاشی روی کیک و شکلات

 

رنگ آمیزی کیک و شکلات

امروزه ایربراش راه خود را به صنعت کیک و شیرینی سازی نیز  باز کرده است و رنگ های مخصوص خوراکی به وسیله این دستگاه اتمیزه و خرد شده و برای تزئنات و ایجاد تنوع و جزابیت بر روی کیک، شکلات و شیرینی پاشیده می شود که نتایج شگفت انگیز و زیبایی را به وجود می آورد و بسیار پر طرفدار شده است.

 

بیشتر بخوانید: مشاهده انواع ایربراش

سخن آخر

این مقاله برای پاسخ‌دادن به سوال ایربراش چیست، اجزا، انواع و کاربردهای مختلف آن نگاشته شده است. ایربراش یک دستگاه کوچک، برای پخش رنگ و رنگ‌آمیزی به شکل حرفه‌ا‌ی است. این دستگاه در دنیای مدرن به شکل وسیعی در کاربردهای مختلف مانند رنگ‌آمیزی اتومبیل، آرایشگری، نقاشی و… کاربرد دارد. انواع مختلفی از ایربراش وجود دارند که بر اساس نوع کاری که قرار است با آن انجام گردد و مهارت هنرمند انتخاب می‌شوند. یک ایربراش خوب می‌تواند کمک زیادی به خلق یک تصویر فوق العاده کند. از این‌که تا پایان مقاله همراه ما بودید متشکریم و پیشنهاد میکنیم برای خرید ایربراش و سایر ابزارآلات بادی از فروشگاه اینترنتی معتبر اقدام به خرید نمایید تا از گارانتی و پشتیبانی بعد از خرید ابزار بتوانید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *