آچار بکس برقی و شارژی, ابزارهای برقی و شارژی, پیچ گوشتی برقی و شارژی

بررسی انواع مختلف ابزار شارژی

بررسی انواع مختلف ابزار شارژی

ابزارآلات شارژی

مقدمه ابزارهای شارژی یک نوع وسیله خاص هستند که چند دهه پیش وارد بازار شدند. ابزار شارژی به نسبت بقیه ابزار آلات دیرتر روانه بازار شده‌اند. پایه استفاده این ابزار آلات همانند ابزار آلات برقی ،برق می باشد با این تفاوت که نیازی نیست مادام به برق متصل باشند و مزیت این دستگاه بی سیم بودن آن است . اولین بار به درخواست شرکت ناسا ابزار شارژی تولید شد که برای سفر به ماه درخواست شده بود و توسط برند بلک اند دکر تولید شد. آنها برای سفر به کره ماه ابزار دریل بتن کن شارژی و آچار بکس شارژی سفارش دادند.

انواع ابزار شارژی

ابزارهای شارژی انواع مختلف و محدودی دارند. البته این ابزار آلات در برندهای مختلف تولید می‌شوند. از جمله ابزار آلات شارژی می‌توان به دریل، پیچ گوشتی، فرز، اره، قیچی، رنده، ویبراتور، آچار بکس، چراغ قوه و… اشاره کرد. لازم به ذکر است تمامی ابزار آلات به صورت شارژی موجود نیستند و تنها برخی از ابزارها به صورت شارژی هستند.جهت بررسی انواع ابزارآلات شارژی به ادامه مطلب بروید…

کارایی ابزار شارژی

ابزار شارژی در صنایع ، باغبانی ، ساخت و سازها ، کاراهای خانگی ، برش ، شکل دهی ، سنگ زنی ،  پولیش کاری ، حفاری و… کاربرد دارند. یکی از مزایای این دستگاه‌ ها که اصلی‌ترین مزایا آن است قابل حمل بودن آن است. فایده بعدی آن کار کردن بدون نیاز به سیم کابل است. درست است که باتری این وسیله قیمت زیادی دارد اما در اکثر مواقع بدون کابل بودن آن به باعث میشود از  قیمت باتری چشم پوشی شود.

مزایای ابزار شارژی

ابزارهای شارژی علی رغم قیمت نسبتا بالا کارایی زیادی دارند.

 • قابل حمل بودن
 • اندازه کوچک
 • طراحی متنوع
 • عدم نیاز به اتصال مستقیم به برق
 • عدم محدودیت جابه جایی در مکان
 • سرعت بالا

قابل حمل بودن

این ویژگی مهم‌ترین ویژگی ابزارهای شارژی محسوب می‌شود. قابل حمل بودن سبب می‌شود ابزار محدود به زمان و مکان نباشند.

اندازه‌ی کوچک

این نوع ابزار شارژی اغلب کوچک‌ اند. اندازه کوچک به دلیل حمل راحت و همچنین باتری‌های مناسب است.

عدم نیاز به اتصال مستقیم به برق

درست است که این وسائل را باید با شارژ زدن و شارژ شدن استفاده کرد اما برای کارایی بیشتر می‌توانید از باتری استفاده کنید. باتری برای زمان‌هایی کاربرد دارد که وسیله شارژ ندارد و دسترسی به برق نیز نداریم.

عدم محدودیت جابه‌جایی در مکان

این فایده به ویژه در زمان‌هایی کاربرد دارد که به طور مثال برای سقف دیگر نیست نگران رسیدن دستگاه به سقف و سیم باشیم.

سرعت بالا

برای کارهای سریع این ابزار شارژی فوق‌العاده سریع عمل می‌کند و نیاز به پریز ندارد.

طراحی متنوع

این ابزار شارژی در اندازه‌های متنوع تولید می‌شود و مناسب تمام پیچ‌ها و تمام وسایل است.

دریل شارژی

دریل شارژی رونیکس مدل 8012

جهت خرید دریل شارژی کلیک کنید

دریل برای انواع سوراخ کاری در دیوار ، چوب ، فلز و … با جنس‌ های مختلف استفاده می‌شود ، البته برای هر آلیاژی باید از مته مناسب استفاده شود . دریل یکی از اصلی‌ترین وسایل موجود در کارگاه‌ها و حتی درون جعبه ابزار هستند ، با اینکه هزینه خرید آنها عموما از دریل برقی بیشتر است اما به دلیل ابعاد کوچکترشان برای جایگذاری در کیف ابزار به دریل برقی ترجیح داده میشوند.از دریل شارژی بیشتر در صنعت چوب استفاده می‌شود.دریل شارژی با دارا بودن قابلیت تنظیم گشتاور توانایی گرداندن محور یا شفت دستگاه را دارد.

تاثیر برند دریل شارژی

دریل شارژی رونیکس مدل 8018

جهت خرید این مدل دریل شارژی کلیک کنید

در انتخاب دریل باید دقت داشت که ابزار خوبی بخرید زیرا اگر دریل مناسب نباشد ، گشتاور مناسبی تولید نمی‌کند. هر چه نیروی دستگاه قوی‌تر باشد، گشتاور بیشتری تولید می‌کند. در روی دریل‌های شارژی اگر دقت کنیم کلید دو و سه وجود دارد. این کلیدها دریل‌ها این امکان را به ما می‌دهند که از دریل به شکل پیچ گوشتی و یا  چکشی استفاده کنیم . دریل برای سوراخ کردن، پیچ گوشتی برای باز و بستن پیج و چکش برای سوراخ کردن بتون کاربرد دارد. برای باز کردن پیچ از دریل استفاده نکنید، شاید برای شما راحت‌تر باشد اما فشار زیادی به موتور وارد می‌کند و همچنین این فشار سبب وجود گرمای زیادی در موتور می‌شود.

باتری دریل شارژی

ددریل شارژی رونیکس مدل 8012C

جهت بررسی قیمت این محصول اینجا کلیک کنید

باتری دریل شارژی به دو شکل باتری نیکل کادمیوم و باتری لیتیوم ایون در بازار موجود است . باتری نیکل کادمیوم قیمت مناسب‌تری دارد و همچنین حجم بزرگ‌تری دارد اما این باتری نگهداری شارژ کمتری دارد و همچنین اگر این وسیله را کمتر استفاده کنیم یا مدت زمان زیادی از آن استفاده نکنیم این باتری رو به زوال می‌رود. اما باتری لیتیمی قیمت بیشتری دارد و مدت زمان بیشتری شارژ را نگه می‌دارد و حجم کمتری دارد و کارایی بیشتری نیز دارد. دریل‌ها باتری مخصوص خود را دارند به طور مثال دسته دریل‌های کادیومی نیکل تنه بزرگی دارند اما دسته دریل‌های لیتیمی کوچک‌تر است. برخی از دریل‌های شارژی چراغ خاموش شدن یا تمام شدن شارژ دارد که مشخص می‌کند چه زمان شارژ تمام می‌شود.

سه نظام دریل شارژی

نظام‌های دریل‌های شارژی به صورت فلزی و پلاستیکی است. نوع فلزی آن قیمت بالاتری دارد اما کیفیت مناسب‌تر و استحکام بالاتری نیز دارد.برخی از سه نظام ها به صورت اتومات هستند و برخی از آنها به وسیله یک آچار باز و بسته میشوند که به سه نظام های آچاری معروف هستند.

استفاده بهینه از دریل شارژی

 • برای بستن پیچ از دریل استفاده نکنید.
 • با توجه به توانایی ابزار از ابزار استفاده کنید.
 • مته مناسب سوراخ کاری به آن وصل کنید.
 • در هنگام باز و بست کردن پیچ‌ها دقت را بر روی استفاده درست بر روی گشتاور بگذارید.
 • در حمل و نقل دستگاه دقت کنید، مناسب‌تر است از کیف و جعبه‌های مخصوص استفاده کنید زیرا دشمن سلامتی دستگاه ضربه به آن است.
 • از ریختن مایعات بر روی دستگاه به ویژه موتور آن خود داری نمایید. در صورت بروز این اتفاق با سشوار مایع را خشک کنید.
 • هنگام سوراخ کردن مکان‌های خیلی سفت از حالت چکش استفاده نکنید
 • موتور را در فاصله‌های زمانی معین بادگیری کنید.

پیچ گوشتی شارژی

پیچ گوشتی شارژی رونیکس مدل 8906

جهت خرید پیچ گوشتی شارژی کلیک کنید

این ابزار شارژی همانند مدل دستی آن کارایی در باز و بسته کردن پیچ‌ها کارایی دارد . باز و بسته کردن پیچ با پیچ گوشتی دستی بسیار وقت گیر است. این وسیله برای راحتی و صرفه جویی در وقت تولید شده است. شکل ظاهری پیچ گوشتی‌های شارژی متفاوت با پیچ گوشتی‌های معمولی است. پیچ گوشتی شارژی به دونوع الکتریکی و ضربه‌ای تقسیم می‌شود. تفاوت در نوع این ابزار شارژی به دلیل عملکرد متفاوت است.

پیچ گوشتی شارژی الکتریکی

برای کارهای سبک این مدل پیچ گوشتی مناسب است. اندازه کوچک این دستگاه باعث حمل آسان می‌شود. همچنین این دستگاه جاسازی راحت و آسانی دارد.

پیچ گوشتی شارژی ضربه ای

این پیچ گوشتی برای فعالیت‌های سنگین و طولانی استفاده می‌شود. نحوه عمل کرد این پیچ گوشتی به این صورت است که یک نیروی اضافی اعمال می‌کند که می‌توان آن‌ را به مته چکشی تشبیه کرد. این پیچ گوشتی سبب می‌شود تا پیچ‌ها به راحتی و سریع وارد جنس های سخت بشوند.

محبوبیت پیچ گوشتی شارژی

پیچ گوشتی شارژی نسبت به پیچ گوشتی برقی استفاده بیشتری دارد.انرژی  این دستگاه با باتری تامین می‌شود. هر چه باتری قوی‌تر باشد و ظرفیت باتری بیشتر باشد، این دستگاه قدرت بیشتری دارد. باتری لیتیم یون برای این دستگاه شارژی مناسب است. وزن پیچ گوشتی شارژی به نسبت کارایی سبک است. اما قدرت این وسیله به باتری آن بستگی دارد.

 

موتور پیچ گوشتی شارژی

موتورهای استفاده شده در این ابزار شارژی موتورهای DS  است. همچنین این موتورها به شکل‌های ذغالی و بدون ذغال یا براشلس تقسیم بندی می‌شوند. موتورهای بدون ذغال به براشلس معروف هستند. همچنین این موتور قابلیت و کارایی بیشتری از موتور ذغالی دارد و قدرت و گشتاور بیشتری از موتور ذغالی دارد و همچنین استهلاک کمتری دارد.

گشتاور پیچ گوشتی شارژی

گشتاور یعنی مقدار نیروی چرخشی ابزار. قدرت این ابزار برابر با گشتاور آن است و همچنین بر حسب نیوتن متر است. هر چه یک پیچ محکم‌تر بسته شود، نیاز به گشتاور بیشتری داریم. پس هر چه گشتاور بیشتر،با استفاده از کلید دو سه پیچ گوشتی شارژی میتوان این دستگاه را به حالات دریل، پیچ گوشتی و چکش قرار تنظیم کرد.

سرعت

سرعت این دستگاه شارژی بر اساس سرعت چرخش مته است که بر حسب دور بر دقیقه اندازه گیری می‌شود.

باتری

نوع باتری این دستگاه همانند باتری‌های دریل شارژی است. اما از باتری دریل کوچک‌تر است. سه نظام این پیچ گوشتی‌ها در سایز ۱۰ و ۱۳ میلی متر است. همچنین در برخی مدل از آن‌ها که شارژی هستند از شارژ میکرو یو اس بی استفاده می‌شود که البته این در نوع‌های کوچک‌تر دیده می‌شود.

جمع بندی

بررسی انواع مختلف ابزار شارژی

جهت بررسی قیمت این محصول اینجا کلیک کنید

در این مطلب به بررسی انواع مختلف ابزار شارژی و ویژگی های آنها پرداختیم. امروزه وسایل شارژی که به سیم کابل نیاز ندارندبسیار پرمصرف هستند مخصوصا گروه دریل و پیچ گوشتی شارژی که محبوبیت زیادی کسب کرده‌اند و با عملکرد فوق العاده و منحصر به فرد خود جایگزین مناسبی برای ابزارآلات برقی شدند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *