ابزار مکانیکی و گاراژی, ابزارهای دستی و عمومی, بکس و جعبه بکس, متعلقات ابزار

آچار بکس چیست؟

آچار بکس

آچار بکس انجام کارها را برای شما آسان می سازد.

به‌طور معمول برای اتصال قطعات فلزی از ابزارهای پیچ و مهره استفاده می‌شود. این ابزارها به اتصالی که ایجاد می‌کنند انعطاف می‌دهند و می‌توانیم بدون آنکه آسیبی به قطعات وارد شود، اتصال را به‌راحتی باز و بسته کنیم.

آچار ابزاری برای باز و بسته کردن اتصالات پیچ و مهره است. این ابزار انواع مختلفی دارد که آچار بکس یکی از آنهاست. این نوع از آچارها ویژگی‌های خاصی دارند که برتری آنها را نسبت به آچارهای تخت و رینگی نشان می‌دهد.

 

مشخصات کلی آچار بکس ‌ها

آچار بکس یک قطعه ابزار با دو سر مادگی ست، یک سمت آن که 4 ضلعی ست به دسته بکس وصل می شود و سمت دیگر آن به چند ضلعی پیچ یا مهره ها می خورد. مادگی در انتهای آچار بکس ها می تواند شش پر، دوازده پر، ستاره ای یا 4 گوش باشد.

مادگی شش پر چسبندگی بیشتری به پیچ دارد و اصطکاک زیادی بین سطوح مادگی و پیچ ایجاد می‌شود اما آزادی عمل کاربر را کم می‌کند. با این مادگی در زاویه‌های محدودی می‌توان بکس را روی پیچ سوارکرد.

اگر از آچار بکس با مادگی دوازده پر استفاده کنیم با دسترسی بیشتر می‌توان آچار را روی پیچ قرار داد . بنابراین برای دسترسی های محدود استفاده از بکس های 12 پر توصیه می شود.

آچار بکس چیست

آچار بکس چیست

 

انواع آچار بکس

مهم‌ترین ویژگی که بین آچارهای بکس تمایز ایجاد می‌کند ساختار آنها است. این آچارها با توجه به ساختاری که دارند به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • آچار بکس های ثابت
  • آچار بکس‌ های متغیر

 

آچار بکس های ثابت

آچار بکس های ثابت ساختار دائمی دارند یعنی اتصال مادگی به دسته‌ی آنها را نمی‌توان جابه‌جا کرد. این نوع آچار برای مواقعی که با پیچ‌های یکسانی سروکار داریم کاربرد بیشتری دارند. در اینجا به دور مورد از این آچارها که معمول هستند اشاره میکنیم.

 

آچار بکس شمع

بکس شمع 3/8 درایو 14 میلی متر داناپلاس

آچار بکس شمع

 

این نوع آچار بکس که استفاده از آن برای باز و بست شمع موتورسیکلت و خودروهای انژکتوری بسیار رایج است به‌شکل یک استوانه‌ی توخالی با مقطع شش پر است و در مدل های مختلف تولید می شود. آچار بکس شمع ممکن است مگنتی باشد یا روی بدنه شیار داشته باشد که برای عبور سیم بسیار مناسب هستند و حتی ممکن است به شکل دسته دار تولید شود.

 

آچار بکس چرخ

آچار چرخ

آچار چرخ ابزاری است که معمولاً برای باز و بسته کردن پیچ‌های چرخ اتومبیل استفاده می‌شود. برای انواع خودرو آچاربکس با سایز مشخص همچنین دسته آچار به‌شکل L یا X تولید می‌شود.

 

آچار بکس T شکل ثابت

آچار T شکل ثابت

کاربری آچار T شکل ثابت برای مواقعی است که نیاز به ابزاری اهرمی داریم. آچارهای شمع بیشتر به این صورت تولید می شوند. همچنین در خطوط مونتاژ یا انجام کارهای روتین با پیچ و مهره های معین ، استفاده از این نوع آچار بکس مرسوم است.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل استفاده از آچار گشتاور

آچار بکس‌ های متغیر

مواقعی که با پیچ‌های زیادی سروکار داریم استفاده از آچار بکس ثابت حرفه ای نیست ؛ برای هر پیچی یک آچار مخصوص می‌خواهیم که باعث می‌شود محیط کار شلوغ‌تر شود و همچنین هزینه‌های خود را هم دارد. در این مواقع چیزی که عوض می‌شود بکس است نه دسته‌ی آچار. برای همین استفاده از آچاری که مادگی آن قابلیت تعویض دارد ایده‌ی خوبی است.

تعداد قطعاتی که در یک جعبه بکس قرار دارد را با واحد پارچه شمارش می‌کنیم. در نامگذاری این جعبه‌ها تعداد قطعات را هم می‌گوییم.در ادامه قطعات مختلفی را که در یک جعبه بکس وجود دارند معرفی می‌کنیم.

در یک جعبه بکس، بکس‌ها از نظر طول پایه‌ای که دارند از یکدیگر متمایز هستند و برای هر کدام کاربری‌های متفاوت وجود دارد. مثلاً برای دسترسی به پیچی که در عمق قرار دارد بکسی را انتخاب می‌کنیم که پایه‌ی آن بلند است.

از آنجا که بکس‌ها محل تجمع نیرو برای باز یا بسته کردن پیچ‌ها است توجه به جنس بدنه‌ی آنها هنگام خرید خیلی مهم است.

غالبا برای استفاده با دست،  بکس ها به رنگ نقره ای یا کروم ساخته می شوند و برای استفاده با دسته بکس های پنوماتیک یا الکتریکی، بکس به رنگ تیره یا مشکی عرضه می شود. برای استفاده در موارد خاص، بکس های رنگی هم ساخته می شوند.

دسته بکس های الکتریکی یا پنوماتیک نیروی زیادی برای باز و بسته کردن یپچ وارد می‌کنند و بکس باید بتواند مقاومت بیشتری را از خود نشان دهد. برای همین در این موارد استفاده از یک بکس فشار قوی گزینه‌ی مناسبی است. در واقع در صنعت ابزار سازی این بکس‌ها باید از جنس آلیاژ کروم مولبیدن ساخته شوند. تا در برابر تنش و پیچش مقاوم بوده و کمترین استهلاک را داشته باشد. جهت بررسی انواع جعبه بکس  کلیک کنید.

خرید آچار بکس های متغیر آزادی بیشتری به ما می‌دهند. این آچارها به‌صورت یک مجموعه و در قالب جعبه بکس تولید می‌شوند. این جعبه‌ها قطعات مختلفی دارند که بعضی از آنها که معمول هستند را نام می‌بریم:

 

آلن بکس

مشخصات کلی آچار بکس ‌ها

با خرید یک مجموعه‌ی آلن بکس به‌همراه جعبه بکس تجهیزات خود را کامل‌تر می‌کنیم و وسعت کار ما بیشتر می‌شود. پیچی که برای اتصالات استفاده می‌شود همیشه روی سطح برجسته نیست. پیچ‌هایی هستند که در در سطح فرو می‌روند و مادگی دارند. در اینجا ابزاری نیاز داریم که نری دارد. نام این ابزار آلن است.

آلن بکس ابزاری ترکیبی است که استفاده از آچار بکس را برای پیچ‌هایی که در سطح فرو می‌روند ممکن می‌کند. آلن بکس در یک انتها مادگی چهارگوش دارد که برای اتصال به دسته آچار است. در انتهای دیگر نیز یک نری به آن وصل است؛ این نری یک آلن برای آچار بکس است.

ویژگی دیگر که همه‌ی آچارهای بکس دارند در دسته‌های آنها دیده می‌شود؛ این دسته‌ها از محل اتصال فاصله می‌گیرند. این ویژگی کمک می کند تا در محیط‌های تنگ و محدود این آچارها کاربرد بیشتری داشته باشند زیرا انتقال نیرو یا همان گشتاور به محیط بیرونی‌تر منتقل می‌شود. آچار بکس ها بر حسب منبع نیرویی که دارند در انواع مختلف دستی، بادی (پنوماتیک)، هیدرولیک، الکتریکی (برقی) و شارژی قرار می‌گیرند.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل آچار ضربه ای، انواع و کاربرد

 

دسته بکس

دسته‌ای که در مجموعه‌ی آچار بکس های متغیر استفاده می‌شود دارای یک قطعه مکعبی شکل ( نری) می باشد این قطعه در اصلاح فنی درایو نامیده میشود و به منظور اتصال با بکس ها طراحی شده است. درایو در اندازه‌های استاندارد 1/4، 3/8، 1/2، 3/4، 1 اینچ ساخته می‌شود.

 

دسته بکس جغجغه (RATCHET HANDLE)

احتمالاً خواهید دید که در اکثر جعبه بکس ها دسته‌ی آچار از نوع جغجغه‌ای وجود دارد. این آچار با طراحی ویژه در جهت دلخواه کاربر، راست گرد یا چپ گرد عمل می کند، در اغلب موارد آچار جغجغه کار باز و بسته کردن پیچ را تسهیل می کند چون برای محل های با محدودیت دسترسی نیاز به جدا کردن دائمی اتصال بکس و دسته نخواهد بود.

دسته بکس جغجغه

دسته بکس جغجغه

 

دسته بکس هندلی

 

دسته‌ی هندلی برای باز و بسته کردن پیچ‌ها قدرت مانور بیشتری به ما می‌دهد و با فاصله‌ای که از مرکز دوران می‌گیریم گشتاور بیشتری را به آچار بکس وارد می‌کنیم.

دسته بکس هندلی

دسته بکس هندلی

 

دسته بکس پیچ گوشتی

دسته بکس (آچار بکس) پیچ گوشتی

آچار پیچ گوشتی راستای مستقیمی دارد و در انتهای دسته‌ی میله‌ای شکل آن چهارضلعی برای هماهنگی با بکس وجود دارد. در این حالت نگاه مستقیمی به پیچ داریم و برای باز و بسته کردن پیچ‌هایی که کوچک هستند ابزار کارآمدی است.

 

دسته‌ی آچار بکس کشویی

دسته‌ی آچار بکس کشویی

این دسته طول متغیری دارد برای همین در تنظیم آچار برای اعمال نیروی دلخواه و یا برای آزادی عمل بیشتر محدودیت کمتری داریم.

آچار بکس همه کاره

آچار بکس همه کاره

آچار بکس همه کاره از بکسی بهره می‌برد که در قسمت مادگی آن پین‌هایی به‌کار رفته است. این پین‌ها باعث می‌‌شوند که مادگی اندازه‌ی پیچ‌ها را به خود بگیرد برای همین کاربری آن گسترده‌تر می‌شود.

با آچار بکس همه کاره نه‌تنها می‌توان پیچ‌های چندوجهی با اندازه‌های مختلف را باز و بسته کرد بلکه برای باز و بسته کردن پیچ‌ها با سری‌های مختلف مثل قلاب هم استفاده می‌شود.

اگر در محیطی باز با پیچ‌های مختلف سروکار دارید خرید آچار بکس همه کاره گزینه‌ی مناسبی به‌جای یک جعبه بکس است. ولی استفاده از این نوع آچار بکس دقت کافی را ندارد و ممکن است باعث بروز مشکلات عدیده ای در محل استفاده شود. به طور کلی ابزار و وسائل چند کاره  برای افراد حرفه ای و متخصصان مناسب نیست و توصیه نمی شود.

رابط

رابط

رابط ابزاری برای قدرت دسترسی بیشتر به بکس از جهات و زوایای گوناگون است و انواع مختلفی دارد:

  • رابط بکس: استفاده از این تبدیل طول بکس را برای اتصال به دسته آچار بیشتر می‌کند. برای مواقعی که طول بکس برای اعمال نیروی بهتر مناسب نیست گزینه‌ی پرکاربردی است.
  • رابط سر کونیک: گاهی لازم است که دسته‌ی آچار را به‌صورت زاویه‌دار به بکس اتصال دهیم. تبدیل سر کونیک می‌تواند زاویه‌ای تا 15 درجه برای اتصال دسته و بکس ایجاد کند.
تبدیل

تبدیل

تبدیل سایز: زمانی که اندازه درایو دسته بکس و بکس یکسان نباشد برای یکسان سازی اندازه از قطعه تبدیل استفاده می شود. تبدیل سایز برای این هماهنگی را ایجاد میکند ما را از عوض کردن دسته بی‌نیاز می‌کند.

لقلقه‌ ( یونیورسال )

لقلقه‌ ( یونیورسال )

برای باز و بسته کردن پیچ‌های فرو رفته در سطح از سری لقلقه‌ای یا لولایی استفاده می کنیم. همان‌طور که از نام قطعه پیداست حالتی لولایی وانعطاف‌پذیر دارد که برای فضاهای محدود مورد استفاده قرار می گیرد.

این دو قطعه با اتصال لولایی که دارند به بدنه‌ی سری زاویه می‌دهند.یک انتهای سری لقلقه‌ای مادگی چهارگوش است که در آن دسته‌ی آچار متصل می‌شود. سر دیگر نیز نری است و به پیچ متصل می‌شود.

آچار بکس محدودیتی برای استفاده ندارد

آچارهای بکس ثابت ساختار ثابتی دارد. هر چه ساختار آچارهای بکس را انعطاف می‌دهیم و از حالت ثابت در‌می‌آوریم کاربری‌های مختلفی پیدا می‌کنند. این انعطاف موجب می‌شود که در محیط‌های تنگ و عمیق نیز به پیچ دسترسی پیدا کنیم.

ضمائم بکس آلن بکس و سری لقلقه‌ای ابزارهای جالبی هستند که آچارهای بکس را به ابزارهای آلن وصل می‌کند و کاربری آچار بکس ها را گسترده می‌کند.در دسته‌ی آچارهای بکس محصول مناسب با هر نیازی پیدا خواهد شد و در نتیجه متناسب با کاربری که از آچارها داریم هزینه خواهیم داشت.

در فروشگاه ما انواع مختلفی از آچارهای بکس و متعلقات آن به فروش می‌رسد. شما می‌توانید ابزار مناسب خود را در دسته‌ی آچارهای بکس در فروشگاه ابزارمال پیدا کنید و با قیمت مناسب بخرید. با داشتن یک آچار بکس یا مجموعه‌ای از آن در محیطی خلوت و با آزادی عمل بیشتر کار کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *