ابزارهای اندازه گیری دقیق, ترکمتر

ترکمتر چیست؟

ترکمتر چیست؟

ابزار ترکمتر( آچار گشتاور ) چیست؟

آچار ترک (ترکمتر) ابزاری برای بستن اتصالات پیچ و مهره ای با گشتاور* معین می باشد. شما ابتدا گشتاور مورد نظر خود را تعیین کرده و با ترکمتر مناسب، شروع به بستن پیج می نمایید، زمانی که سفتی پیچ به اندازه مورد نظر رسید، به تناسب طراحی به شما اطلاع می دهد. محدوده ی گشتاور مناسب سفت شدن برای هر پیچ، نه آنقدر زیاد است که پیچ ببرد و یا باعث خرابی های قطعه شود و نه انقدر کم است که شل بودن آن باعث اتصال نامناسب و یا باز شدن پیچ حین کار و ناکارمدی قطعه شود. ترکمتر به شما کمک می کند تا پیچ ها را در محدوده ی گشتاوری مطلوب ببندید.  این وسیله جزو ابزارآلات سنجه ای و دقیق به حساب می آید. برای مشاهده انواع ترکمتر اینجا را کلیک کنید.

بازدهی پیچ با ترکمتر

نام مناسب تر برای این ابزار آچار گشتاور یا ترک رنچ می باشد (که شاید در ایران به مرور به ترکمتر تغییر یافته است). همچنین با نام های آچار درجه، آچار ترک و … نیز شناخته می شود. برای روان تر شدن مقاله و دسترسی ساده تر به اطلاعات این نوع محصول، ما سعی می کنیم، از نام رایج آن استفاده کنیم. باید خاطرنشان کنیم که اگر به دنبال اندازه گیری واحد گشتاور ( ترک TORQUE ) یک پیچ بسته شده هستید، این ابزار مناسب نخواهد بود.

چرا باید از ترکمتر استفاده کنم؟ ( کاربردهای آچار ترکمتر )

اندازه ی گشتاور پیچ و رزوه ها وقتی اهمیت می یابد که عملکرد دستگاه یا قطعه تحت تاثیر اندازه سفتی رزوه ها ( به تنهایی یا در ترکیب با هم ) قرار می گیرد. مثلا برای بستن پیچ های سر سیلندر، مجموعه ای از پیچ ها وظیفه دارند سرسیلندر را در کل سطح با نیروی یکنواخت و برابر، به سیلندر وصل نمایند. یا مثلا شمع خودرو که اگر با گشتاوری معین در محل خود بسته شود، بهترین عملکرد ( احتراق کامل و به موقع ) را ارائه می دهد. یا چرخ خودروها رو در نظر بگیرید که توسط تعدادی پیچ به دیسک متصل می شود. اگر پیچ ها هنگام اتصال چرخ به دیسک، به میزان مناسب و  مساوی سفت نشوند، در بالانس بودن چرخ تاثیر منفی می گذارد. یا در مورد فلنچ اتصال لوله ها، هم اندازه بودن گشتاور پیچ ها هنگام بستن بسیار حائز اهمیت است.

آچار گشتاور سنج

به طور اصولی برای طراحی هر وسیله استاندارد، میزان گشتاور لازم برای سفت کردن اتصالات آن توسط طراح اعلام می شود.  به عنوان مثال گشتاور لازم برای بستن پیچ های سر سیلندر موتور خودروهای مختلف ، متفاوت است و  هر خودرو ساز در دستورالعمل تعمیرات موتور، حد گشتاور مورد نظر خود را متذکر می شود. میزان گشتاور پیچ های مختلف با محاسبات مهندسی و تست های مختلف روی عملکرد دستگاه ها بدست می آید. به زبان ساده، اتصالات پیچ و مهره ای باید به میزانی سفت شوند که تاثیر آنها در هماهنگی با  قطعات و عوامل موثر دیگر، بازده هر دستگاهی را بهینه  (Optimum) نماید. اگر در مورد اندازه گشتاور بر اساس سایز پیچ ها اطلاعات بیشتری لازم دارید، اینجا را کلیک کنید.

*( گشتاور عبارت است از میزان مشخصی از نیروی خطی که در فاصله معینی از محور چرخش به جسم وارد شده و باعث حرکت دورانی جسم می شود. ) اگر در مورد نیروی گشتاور و واحدهای استاندار جهانی آن نیاز به اطلاعات بیشتر داشتید،  اینجا را کلیک کنید.

آیا تمایل به شندین پادکست این مقاله دارید؟ اگر زمان کافی برای مطالعه ی نوشته ندارید فایل زیر را دانلود کنید

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *