ابزارهای اندازه گیری دقیق, ترکمتر

انواع آچار ترکمتر

انواع آچار ترکمتر

انواع آچار ترکمتر وظیفه ی یکسانی دارند {نشان دادن حد گشتاوری (میزان سفت شدن) مورد انتظار کاربر، روی اتصالات پیچ و مهره ای} اما می توانند طراحی و ساختار  و نیرو محرکه متفاوتی داشته باشند. این ابزار را می توان در طبقه بندی های استفاده با نیروی دست کاربر، کار با نیروی الکتریکی، هیدرولیکی و حتی پنوماتیک قرار داد.


خرید انواع آچار ترکمتر از فروشگاه ابزارمال


آشنایی با انواع آچار ترکمتر

آچار ترکمتر ها در چهار دسته مستقل از نظر تکنولوژی ساخت قرار می گیرند که به ترتیب میزان عمومیت استفاده می توان ابتدا به ترکمترهای دستی، سپس ترکمترهای برقی، ترکمترهای بادی و در انتها ترکمترهای هیدرولیکی اشاره کرد. ترکمترهای دستی می توانند در اغلب صنایع و بیشتر مکانیکی ها مورد استفاده قرار گیرند ولی ترکمترهای برقی، بادی و هیدرولیکی به دلیل ایجاد گشتاور بسیار بالا در صنایع سنگین کاربرد دارند. در ادامه برای آشنایی با انواع ترکمتر یا ترکرنچ با ما همراه باشید:

 

ترکمترهای دستی:

ترکمترهای دستی به گونه ای ترکمترها گفته می شود که نیروی گشتاور مورد نیاز برای باز و بست اتصالات را از طریق دست کاربر تامین می کند. این مدل ترکمتر ها می توانند بر اساس نوع طراحی، واحد گشتاور  را با روش های دیجیتال، تقه ای، شاهینی، ساعتی ( عقربه ای ) و  …. به شما نشان دهند.

برخی از ترکمترها به صورت تقه ای (CLICK TYPE ) عمل میکنند، یعنی با رسیدن به گشتاور مورد نظر یک حرکت و صدای تقه مانند (یا کلیک) از آنها می شنوید که به این نوع ترکمتر تقه ای گفته میشود. برخی دیجیتال هستند و گشتاور اعمالی را به صورت آلارم یا ویبره کردن اعلام میکنند که ترکمتر دیجیتال نامیده میشوند. بعضی نیز دارای طراحی عقربه ای هستند و با حرکت عقربه گشتاور مورد نظر را نشان می دهندو به ترکمتر عقربه ای معروف هستند.

در شکل زیر می توانید بخشی از انواع مرسوم ترکمتر های دستی را ملاحظه بفرمایید:

انواع آچار ترکمتر

انواع آچار ترکمتر دستی

 

در ادامه برای آشنایی بیشتر چند مدل از ترکمترهای دستی محبوب در بازار ایران را معرفی می کنیم:

ترکمتر ساعتی

این ترکمترها از مکانیزم ساعت برای اندازه‌گیری و نمایش گشتاور استفاده می‌کنند. زمانی که گشتاور تنظیم شده به دست می‌آید، عقربه ساعت تغییر می‌کند و مشخص می‌شود که گشتاور مورد نظر به دست آمده است.

خرید ترکمتر ساعتی سری MA برند HEZBURN

 ترکمتر ساعتی سری MA برند HEZBURN

 

 

ترکمتر تقه‌ای

این ترکمترها بر اساس تغییر صدای جغجغه زیر دست کاربر احساس شده و به گشتاور مورد نظر می رسد. تقه‌ها در این ترکمترها ممکن است با استفاده از فنرها و سنسورهای مکانیکی یا الکترونیکی کار کنند.

ترکمتر کرنومتری

از دیگر انواع ترکمتر، ترکمتر کورنومتری است که این ترکمترها از ساعت‌های کرنومتری برای اندازه‌گیری و نمایش گشتاور استفاده می‌کنند.

 

 

 

ترکمتر دسته پیچ گوشتی

ترکمتر دسته پیچ گوشتی نوعی ترکمتر سری خور است که به جای داشتن کلگی و درایو می توان روی آن بیت های مختلف نسب کرد و با تنظیم گشتاور پیچ را به راحتی سفت کرد.

 

ترکمتر پیچ گوشتی

ترکمتر دسته پیچ گوشتی مدل H700206 برند HEZBURN

ترکمتر دیجیتال

از دیگر انواع آچار ترکمتر دستی ترکمترهای دیجیتال هستند که این ترکمترها دارای صفحه نمایش دیجیتال هستند و اطلاعات اندازه‌گیری شده را به صورت عددی نمایش می‌دهند. از سنسورها یا سیستم‌های الکترونیکی برای اندازه‌گیری گشتاور استفاده می‌کنند.

ترکمتر دیجیتال

ترکمتر دیجیتال

 

 

ترکمتر هیدرولیک

در این نوع ترکمتتر این ترکمترها از قوانین هیدرولیکی (فشار مایع درون دستگاه) برای اندازه‌گیری گشتاور استفاده می‌کنند و برای کارهای فوق سنگین صنعتی کاربرد دارند.

آچار ترکمتر هیدرولیکی

آچار ترکمتر هیدرولیکی

ترکمتر بادی

این ترکمترها از فشار باد یا هوای فشرده برای اندازه‌گیری گشتاور استفاده می‌کنند.

ترکمتر برقی یا شارژی

این ترکمترها از باتری‌ها یا منابع برقی برای اندازه‌گیری و نمایش گشتاور استفاده می‌کنند. غالباً از سنسورهای الکترونیکی برای اندازه‌گیری گشتاور استفاده می‌کنند و اطلاعات را به صورت دیجیتال نمایش می‌دهند.

ترکمتر برقی

ترکمتر برقی

 

توجه داشته باشید که هنگام انتخاب ترکمتر، نوع و کاربرد مورد نظر خود را در نظر بگیرید و مطابق با نیازها و الزامات خاص خود اقدام کنید.

 

گشتاور و درایو در ترکمتر

خیلی از ترکمترها، گشتاور قابل تنظیم دارند، مثل آچار فرانسه، یعنی میتوان آن ها را در بازه مشخصی از  گشتاور استفاده کرد. مثلا از ۱۰ تا ۱۰۰ نیوتن متر. برخی نیز، پری ست PRESET  هستند (گشتاور  ثابت از پیش تنظیم شده)، مثل آچار رینگی در واقع تک سنجه ای هستند.

بدون در نظر گرفتن ترکمترهای خاص، عموما محدوده ی گشتاور ترکمترهای دستی می تواند از صفر تا ۳۰۰۰ نیوتن متر متغیر باشد. ترک متر های مرسوم در واحدهای گشتاور نیوتن متر، کیلوگرم متر، فوت پوند، اینچ پوند تولید می شوند. هر ترکمتر حداقل یک واحد گشتاور برای تنظیم دارد و بعضی از آنها بیش از یک واحد دارند.

 

بیشتر بخوانید: گشتاور چیست؟

 

ترکمترها با توجه به میزان گشتاوری و محل مورد استفاده، از نظر ظاهری می توانند دارای انواع دسته پیچ گوشتی، دسته بکسی، جغجغه ای، کمر شکن، دو یا سه تکه و … باشند. طبیعتاً اندازه های کوچک گشتاوری، دارای طول دسته های کوتاه مثلا  چند سانتی متر و برای اعمال گشتاور های سنگین طول دسته بلند و تا بیش از ۳ متر مورد نیاز است.

اگر انواع آچار ترکمتر ها دارای درایوِ بکس خور باشند در سایزهای استاندارد ۱/۴، ۳/۸ ، ۱/۲ ، ۳/۴ و ۱ اینچ درایو ساخته می شود. منظور از درایو اندازه قطعه مکعبی اتصال ترکمتر به قسمت ورودی بکس ها می باشد.

ترکمتر و بکس

 

علاوه بر این، ترکمترهای سَری خور ، در ۳ سایز استاندارد ۹x 12 ،۱۴ x 18، ۲۴ x 32 میلیمتر قابل تهیه می باشند و متناسب با همان اندازه نیز باید سَری مورد نیاز مصرفی تهیه نمود. انواع سَری آچار تخت، آچار رینگی، انواع جغجغه با درایو های مختلف و …. برای این منظور طراحی شده اند.

 

ترکمترهای سری خور

 

موارد استفاده از آچار ترکمتر

موارد استفاده آچار گشتاور یا آچار ترک متر می تواند در صنعت خودرو سازی، صنعت سیمان، صنایع نفت و گاز، راه و ساختمان، سازه های فلزی، کشتی رانی، صنایع دفاع ، تراش کاری و مکانیکی، راه آهن، تعمیر و نگه داری هواپیما، صنایع پزشکی و آزمایشگاهی و … باشد.

 

2 دیدگاه در “انواع آچار ترکمتر

 1. هاشم مهدوی گفت:

  سلام ممنون بابت مقاله خوبتون خیلی روان و ساده ترکمتر ها را معرفی کردین. خدا قوت

  1. admin10 گفت:

   سلام جناب مهدوی، خوشحالیم که مورد توجه شما واقع شد و ممنون از ثبت نظرتون
   موفق باشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *