ابزارهای اندازه گیری دقیق, ترکمتر

انواع آچار ترکمتر

انواع آچار ترکمتر

معرفی و شناخت انواع آچار ترکمتر

تمامی ترکمترها وظیفه ی یکسانی دارند {نشان دادن حد گشتاوری (میزان سفت شدن) مورد انتظار کاربر، روی اتصالات پیچ و مهره ای} اما می توانند طراحی و ساختار  و نیرو محرکه متفاوتی داشته باشند. برای مشاهده قیمت و انواع ترکمتر موجود در سایت ابزار مال  اینجا را کلیک کنید.این ابزار را می توان در طبقه بندی های استفاده با نیروی دست کاربر، کار با نیروی الکتریکی، هیدرولیکی و حتی پنوماتیک قرار داد.

ترک متر ها می توانند بر اساس طراحی، واحد گشتاور  را با روش های دیجیتال، تقه ای، شاهینی، ساعتی ( عقربه ای ) و  …. به شما نشان دهند. برخی از ترکمترها به صورت تقه ای (CLICK TYPE ) عمل میکنند، یعنی با رسیدن به گشتاور مورد نظر یک حرکت و صدای تقه مانند (یا کلیک ) از آنها می شنوید که به این نوع ترکمتر تقه ای گفته میشود. برخی دیجیتال هستند و گشتاور اعمالی را به صورت آلارم یا ویبره کردن اعلام میکنند که ترکمتر دیجیتال نامیده میشوند. بعضی نیز دارای طراحی عقربه ای هستند و با حرکت عقربه گشتاور مورد نظر را نشان می دهندو به ترکمتر عقربه ای معروف هستند.

در شکل زیر می توانید بخشی از انواع مرسوم ترکمتر های دستی را ملاحظه بفرمایید:

انواع ترکمتر

خیلی از ترکمترها، گشتاور قابل تنظیم دارند، مثل آچار فرانسه، یعنی میتوان آن ها را در بازه مشخصی از  گشتاور استفاده کرد. مثلا از ۱۰ تا ۱۰۰ نیوتن متر. برخی نیز، پری ست PRESET  هستند (گشتاور  ثابت از پیش تنظیم شده)، مثل آچار رینگی در واقع تک سنجه ای هستند.

بدون در نظر گرفتن ترکمترهای خاص، عموما محدوده ی گشتاور ترکمترهای دستی می تواند از صفر تا ۳۰۰۰ نیوتن متر متغیر باشد. ترک متر های مرسوم در واحدهای گشتاور نیوتن متر، کیلوگرم متر، فوت پوند، اینچ پوند تولید می شوند. هر ترکمتر حداقل یک واحد گشتاور برای تنظیم دارد و بعضی از آنها بیش از یک واحد دارند. برای اطلاع از نرخ تبدیل واحدهای گشتاور به هم اینجا را کلیک کنید.

ترکمترها با توجه به میزان گشتاوری و محل مورد استفاده، از نظر ظاهری می توانند دارای انواع دسته پیچ گوشتی، دسته بکسی، جغجغه ای، کمر شکن، دو یا سه تکه و … باشند.طبیعتاً اندازه های کوچک گشتاوری، دارای طول دسته های کوتاه مثلا  چند سانتی متر و برای اعمال گشتاور های سنگین طول دسته بلند و تا بیش از ۳ متر مورد نیاز است.

اگر آچار ترکمترها دارای درایوِ بکس خور باشند در سایزهای استاندارد ۱/۴، ۳/۸ ، ۱/۲ ، ۳/۴ و ۱ اینچ درایو ساخته می شود. منظور از درایو اندازه قطعه مکعبی اتصال ترکمتر به قسمت ورودی بکس ها می باشد.

ترکمتر و بکس

علاوه بر این، ترکمترهای سَری خور ، در ۳ سایز استاندارد ۹x 12 ،۱۴ x 18، ۲۴ x 32 میلیمتر قابل تهیه می باشند و متناسب با همان اندازه نیز باید سَری مورد نیاز مصرفی تهیه نمود. انواع سَری آچار تخت، آچار رینگی، انواع جغجغه با درایو های مختلف و …. برای این منظور طراحی شده اند.

ترکمترهای سری خور

موارد استفاده آچار گشتاور یا تر کمتر می تواند در صنایع خودرو، صنعت سیمان، نفت و گاز، راه و ساختمان، سازه های فلزی، کشتی رانی، صنایع دفاع ، تراش کاری و مکانیکی، راه آهن، تعمیر و نگه داری هواپیما، پزشکی و … باشد.

اگر اندازه گشتاور مناسب کار خود را می دانید، با کلیک در  اینجا ، می توانید به راحتی تر کمتر های مورد نیاز خود را ببینید. برای مطالعه راهنمای خرید آچار گشتاور اینجا  را کلیک کنید. جهت خرید و مشاهده انواع ترکمتر به ادامه مطلب بروید…

&

nbsp;

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *